Polskie biuro IT jak z Doliny Krzemowej

opublikowano: 24-08-2017, 22:00

Branża informatyczna to tyleż dochodowy, co wymagający klient dla operatorów powierzchni komercyjnych.

Przybywa centrów technologicznych i badawczo-rozwojowych. Najczęściej w Warszawie i Wrocławiu, choć Kraków, Katowice i Gdańsk nie chcą być pod tym względem gorsze. Operatorzy nieruchomości komercyjnych zacierają ręce. Tylko w stolicy 10 proc. najemców biur stanowią firmy IT. W Polsce do najważniejszych klientów należą: Atos, Dolby, Capgemini, a także IBM, Nokia, Opera Software, Accenture i Ericsson. Minimalna stawka to 400 EUR/ mkw. Wyposażenie meblowe stanowiska pracy przekracza 1500 EUR. Szacuje się, że koszty przestrzeni projektowanej dla IT są wyższe od przeciętnego biura średnio o 20-30 proc. Dlaczego? 66 proc. pracowników IT przywiązuje wagę do środowiska pracy, a 63 proc. — do nowoczesnego wyposażenia w biurze. To wyraźnie więcej niż wskaźniki w innych sektorach, które wynoszą odpowiednio 57 i 46 proc. — wynika z badań przeprowadzonych przez Kelly Global Workforce Index. Szefowie i właściciele firm nie lekceważą preferencji informatyków. Duży popyt rynku na fachowców od nowych technologii robi swoje — specjaliści ci są rozpieszczeni przez rynek bardziej niż przedstawiciele innych zawodów. Martin Lipiński, dyrektor działu office w AXI Immo, potwierdza,że w IT mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Przy wyborze firmy kandydaci kierują się świadczeniami dodatkowymi, wśród których wysokie miejsce zajmuje położenie i standard biura. Na oczekiwania wpływają międzynarodowe siedziby cyfrowych gigantów. Rozwiązania z Doliny Krzemowej są przykładem najbardziej nowoczesnego podejścia do aranżacji wnętrz.

— Przestronne strefy wspólne i kuchnie, sale relaksu, konsole gier, a nawet miejsca na drzemkę — te nowinki, do niedawna spotykane głównie w Ameryce i Wielkiej Brytanii, polscy specjaliści IT uważają za normę — mówi dyrektor Lipiński. Dobre rozwiązania architektoniczne i technologiczne to te, które nie tylko umilają, ale też usprawniają pracę. Dlatego branża nie szczędzi grosza na serwerownie i zautomatyzowane sale konferencyjne ze sprzętem multimedialnym.

— Nie mniejszą wagę przywiązuje się do akustyki poszczególnych stref, oświetlenia oraz designerskich i ergonomicznych mebli — tłumaczy Martin Lipiński. Oczekiwania informatyków co do estetyki i ergonomii o tyle mogą dziwić, że takie osoby często pracują na odległość. — Niektórzy pracodawcy nawet wymagają pracy zdalnej, tłumacząc, że działanie w wybranym przez siebie otoczeniu i na znanym sprzęcie jest bardziej komfortowe — wskazuje Ada Stokowska z firmy Wyjątkowy Prezent, oferującej benefity pracownicze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu