Polskie ciężarówki nie wjadą do Czech

opublikowano: 12-11-2019, 22:00

Zaledwie 20 proc. pojazdów ciężarowych z Polski zarejestrowało się w nowym czeskim systemie opłat drogowych.

1 grudnia 2019 r. zacznie obowiązywać nowy elektroniczny system opłat drogowych w Czechach. Na niespełna miesiąc przed jego startem zarejestrowano w nim zaledwie 24 tys. z ponad 120 tys. polskich aut ciężarowych. Jeżeli przewoźnicy nie zdążą dopełnić formalności w terminie i nie zainstalują nowych jednostek pokładowych, jazda po drogach naszego południowego sąsiada stanie się dla nich bardzo kosztowna — grozi im mandat w wysokości do ok. 16 tys. zł. By uniknąć kar, do końca listopada przewoźnicy powinni zarejestrować się w nowym systemie i wymienić dotychczasową jednostkę pokładową we wszystkich tych pojazdach o DMC powyżej 3,5 tony. Przewoźnicy powinni dokonać rejestracji za pośrednictwem operatorów kart paliwowych lub bezpośrednio na stronie www.mytocz.eu.

W przypadku rejestracji internetowej nowe jednostki pokładowe zostaną bezpłatnie wysłane na wskazany adres nie tylko do Czech, ale też do Polski, Niemiec, Austrii i Słowacji. Należy wpłacić kaucję zwrotną w wysokości około 400 zł. Przewoźnicy mogą również dokonać osobistej rejestracji pojazdów w ponad 200 punktach obsługi klienta na terenie Czech. Najwięcej pojazdów, które wciąż wymagają rejestracji w nowym systemie, pochodzi z Polski (94 tys.). Po zmianach podstawowe zasady funkcjonowania systemu opłat drogowych w Republice Czeskiej pozostają niezmienione. Wysokość opłaty zależy od rodzaju pojazdu i odległości przejechanej po drogach płatnych. Za nowy system odpowiada czesko-słowackie konsorcjum CzechToll i SkyToll. Zacznie on działać 1 grudnia 2019 r. na autostradach, a od 1 stycznia 2020 r. również na drogach pierwszej kategorii. Jest połączeniem globalnego systemu satelitarnego pozycjonowania (GNSS) z technologią mikrofalową (DSRC). Dzięki zgodności z wytycznymi Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej w przyszłości możemy liczyć na włączenie Czech do jednolitego systemu rozliczania opłat drogowych w Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane