Czytasz dzięki

Polskie ekoklimatyzatory czekają na debiut

opublikowano: 01-03-2013, 00:00

Kolektor słoneczny, który chłodzi — nad takim rozwiązaniem pracuje Thermo Acoustic Solutions. Gotowy jest prototyp urządzenia.

Dwaj naukowcy — Holender Kees de Block oraz dr Paweł Owczarek, Polak zatrudniony na Uniwersytecie w Twente w Holandii, rozpoczęli pracę nad wykorzystaniem zjawisk termoakustycznych do wytwarzania energii (generatorów termoakustycznych). Stworzyli już prototyp urządzenia, które w połączeniu z kolektorami słonecznymi można zastosować do klimatyzowania pomieszczeń. Brzmi to dość przewrotnie, ale z jego pomocą nadmiar wytwarzanego ciepła zamieniany jest w chłodny powiew.

— W polskich warunkach takie rozwiązanie wydaje się mało ekonomiczne, co innego we Włoszech, w Grecji czy w Hiszpanii. Liczymy, że urządzenie może zrewolucjonizować zagraniczny rynek systemów solarnych — mówi Grzegorz Śliwa, prezes powołanej w celu wyprodukowania i komercjalizacji urządzenia spółki Thermo Acoustic Solutions. Firma została założona przez Fundację „Instytut Karpacki” z Nowego Sącza, która prowadzi Inkubator Technologiczny dofinansowany w ramach Działania 3.1 „Inicjowanie działalności innowacyjnej” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

— Dzięki pieniądzom z unijnego budżetu polskie firmy mogą same wprowadzać na rynek rozwiązania innowacyjne w skali światowej, a nie tylko być zapleczem produkcyjnym nowych technologii — twierdzi Grzegorz Śliwa.

Ekologiczna technologia

Co dokładnie oferuje Thermo Acoustic Solutions? — Zbudowaliśmy dwa prototypy urządzenia, w tym przenośny układ demonstracyjny, w którym ciepło wytwarzane z pomocą grzałek elektrycznych (dla uproszczenia) napędza termoakustyczną pompę ciepła. Z jej pomocą temperatura 160 stopni Celsjusza zmniejszana jest do -3,2. Jako gaz roboczy wykorzystujemy hel pod ciśnieniem 10 bar. Generatory termoakustyczne działają na podstawie cyklu Stirlinga. Nie zawierają żadnychruchomych części, co zwiększa trwałość systemu — tłumaczy Paweł Owczarek.

Finalnie urządzenie powinno przybierać kształt walca o długości około 1 m i średnicy 40 cm, ma być dostępne w kilku wariantach mocy. Jednak na tym etapie prac nie można precyzyjnie określić ostatecznego wyglądu i wielkość urządzenia, wiele będzie zależeć od właśnie jego mocy oraz przeznaczenia.

— O sukcesie rynkowym ekologicznego klimatyzatora zadecyduje oczywiście sam rynek, ale obecnie na świecie nie istnieją układy termoakustyczne o podobnym zastosowaniu. Konkurencją są powszechnie znane klimatyzatory, te pobierają jednak dużo prądu. Cena naszego urządzenia nie powinna przekraczać kwoty zakupu klimatyzatorów, a nawet jeśli, to mniejsze rachunki za prąd

szybko zrekompensują różnicę — zapewnia Grzegorz Śliwa. Technologię proponowaną przez Thermo Acoustic Solutions będzie można wykorzystać zarówno w gospodarstwach domowych, jak i halach produkcyjnych, budynkach przemysłowych czy budynkach użyteczności publicznej, np. szkołach.

W skali międzynarodowej

Ale przed konstruktorami jest jeszcze wiele pracy, m.in. w zakresie optymalizacji parametrów urządzenia i przygotowania wersji produkcyjnej. Niezbędny będzie też dodatkowy kapitał.

— Obecnie poszukujemy partnera biznesowego, który pomoże nam w ostatnim etapie prac oraz wprowadzi urządzenie na rynek. Najlepiej takiego, który ma dostęp do szerokiej, międzynarodowej sieci dystrybucji i w swojej ofercie posiada produkty komplementarne, tj. klimatyzatory, kolektory, systemy do wymiany powietrza w budynkach. Jednak w tej chwili najważniejsze jest pozyskanie nowego inwestora, bo budowanie sieci dystrybucji może opcjonalnie odbywać się poprzez współpracę, np. z liderem branżowym każdego z rynków docelowych — tłumaczy Grzegorz Śliwa.

Prezes Thermo Acoustic Solutions liczy, że reprezentowana przez niego firma szybko zyska na wartości, m.in. z powodu rosnących cen energii, kurczących się zasobów naturalnych i coraz większych nakładów na promocję ochrony środowiska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane