Polskie emerytury dostały trójkę

  • Mikołaj Śmiłowski
opublikowano: 20-10-2021, 17:28

Islandia może się pochwalić najlepszym systemem emerytalnym, a Polsce do niej daleko - wynika z badania Mercera i CFA Institute.

Kraj wulkanów zajął pierwsze miejsce w opublikowanym we wtorek badaniu “Mercer CFA Institute Global Pension”, oceniającym systemy emerytalne pod względem ich zarządzania oraz wynikających z nich benefitów, takich jak wysokość emerytury. Holandia i Dania zajęły drugie i trzecie miejsce, po tym jak przez ponad dekadę zajmowały dwa najlepsze miejsca w indeksie.

Oceny jedenastu państw obniżyły się w stosunku do zeszłorocznego odczytu indeksu. Największy spadek odnotowały Korea Płd. i Indie, kraje borykające się z problemami gospodarczymi wynikającymi ze skutków pandemii koronawirusa. Według raportu, obecna koniunktura ekonomiczna ze spowolnionym wzrostem płac, historycznie niskimi stopami referencyjnymi oraz spadającymi stopami zwrotu z inwestycji w poszczególne aktywa utrudnia funkcjonowanie i obniża rentownosć systemów emerytalnych w poszczególnych państwach.

Polska nie spadła w rankingu w porównaniu do roku ubiegłego, utrzymała natomiast dość słabą pozycję na dole tabeli rankingowej, z ogólną oceną “C”, czyli odpowiednikiem polskiej akademickiej “trójki”.

Na liście 43 przebadanych państw ostatnie miejsce zajęła Tajlandia, tuż za Argentyną i Filipinami. Jak twierdzą autorzy raportu, systemy emerytalne tych państw mają wiele słabości oraz luk prawnych, które wymagają pilnej naprawy.

Systemy Wielkiej Brytanii i Chin, plasowane kolejno na 8 i 28 miejscu, osiągnęły największy awans w porównaniu do rankingu z 2020 r. Przyczyną tego skoku były udane i znaczące reformy emerytalne, podkreślają autorzy opracowania. Stany Zjednoczone zajęły w rankingu 19 miejsce, głównie ze względu na stosunkowo niskie świadczenia dla emerytów o małym dochodzie.

- Mimo oczywistych trudności, nie ma czasu na pomijanie reform systemów emerytalnych. Wręcz przeciwnie, obecna sytuacja pokazuje, jak bardzo są one istotne - mówi David Knox, autor raportu i starszy partner w firmie Mercer.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane