Polskie firmy chcą się bratać z litewskimi

PAP, Marta Bellon
opublikowano: 19-08-2014, 00:00

Przedsiębiorcy z Polski i Litwy chcą powstania nowej izby handlowej, która pomoże im inwestować na sąsiednich rynkach.

Polska zajmuje drugie miejsce wśród krajów inwestujących na Litwie. Według informacji Ambasady RP w Wilnie, w ciągu ostatnich 20 lat obrót handlowy między oboma krajami wzrósł 23-krotnie. W 2013 r. wyniósł 3,4 mld EUR. Eksport na Litwę stanowił 2,3 mld EUR, import — 1,1 mld EUR. Przedsiębiorcom z Polski i Litwy taki poziom wymiany handlowej nie wystarcza i sygnalizują, że chcą ożywieniastosunków biznesowych. Wyszli więc z propozycją, by powołać Polsko-Litewską Izbę Handlową. I mają poparcie Ambasady RP w Wilnie. Spotkanie założycielskie zaplanowane jest na wrzesień tego roku. Henryk Szymański, kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Wilnie, przyznaje, że izba mogłaby pomóc wielu przedsiębiorcom.

— Wiele z nich, wchodząc na zagraniczny rynek, potrzebuje informacji, szkoleń czy wymiany doświadczeń. Izba mogłaby spełniać takie zadania — mówi Henryk Szymański.

Organizację i obowiązki związane z utworzeniem izby wzięły na siebie firmy prywatne, zainteresowane rozszerzeniem działalności na rynkach zagranicznych. Inicjatywę aprobuje m.in. grupa inwestycyjna z Litwy RAZ Group Guido Wolf, działająca w branży energetycznej, bankowej i nieruchomości, która chciałaby realizować inwestycje na polskim rynku. Robert Żyliński, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE), podkreśla, że powołaniem izby są zainteresowani przedsiębiorcy z obu krajów.

— Są to dobrze prosperujące firmy. Chcemy, by to była silna organizacja, która rzeczywiście będzie pomocnaprzedsiębiorcom — mówi Robert Żyliński.

W Suwałkach w 1992 r. powstała Polsko-Litewska Izba Gospodarcza Rynków Wschodnich (PLIG RW), której celem była międzynarodowa wymiana gospodarcza polskich i litewskich firm. Organizowała targi, promowała polsko-litewski biznes i pozyskiwała fundusze przedakcesyjne UE. Po ponad 20 latach działalności, w 2009 r., ogłosiła upadłość. Zdaniem prezesa suwalskiej SSE obecnie trwa reaktywacja PLIG RW, bo wiele firm i instytucji, które wchodziły w jej skład, chce także uczestniczyć w tworzeniu obecnej izby.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu