Polskie firmy wciąż stronią od innowacji

opublikowano: 29-10-2017, 22:00

W kraju wzrosła liczba firm aktywnie wprowadzających nowatorskie rozwiązania, spadły jednocześnie nakłady na innowacje.

20,3 proc. przedsiębiorstw przemysłowych i 14,3 proc. usługowych w latach 2014-16 wykazało prowadzenie działalności innowacyjnej - wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W latach 2013-15 było to analogicznie: 18,9 proc. i 10,6 proc. Większość firm postawiła tym razem na wprowadzenie nowych produktów lub w istotny sposób ulepszyła już posiadane towary czy wewnętrzne procesy - również w tym zakresie widoczny jest nieznaczny wzrost (odpowiednio o 1,1 p. proc. w przypadku przemysłu i 3,8 p. proc. - usług). 

Testy wyprodukowanych w Polsce urządzeń wspomagających montaż satelity Euclid przeprowadzone przez firmę Sener Polska.
ARC

Natomiast nakłady na działalność innowacyjną poniesione w 2016 r. w analizowanych przez GUS grupach przedsiębiorstw sięgnęły poziomu 28,3 mld zł i 10,7 mld zł. Tu widoczny jest spadek w porównaniu z 2015 r. - o 9 proc. w przypadku firm przemysłowych i o 15,3 proc. usługowych. Pierwsze w ubiegłym roku czyniły głównie nakłady inwestycyjne, drugie - wydawały pieniądze na projekty badawczo-rozwojowe. A ich aktywność w zakresie innowacyjności finansowana była przede wszystkim z własnych zasobów, udział kredytów bankowych w strukturze finansowania innowacji wyniósł odpowiednio 6,7 proc. i 4,2 proc.

W poprzednim roku udział przychodów ze sprzedaży innowacji wprowadzonych na rynek w latach 2014-2016 w przychodach ogółem wyniósł  8,1 proc. w firmach z sektora przemysłowego i 3,9 proc. - usługowego. 

- Gdy cały świat zwiększa nakłady na innowacje, bo gospodarki na świecie bardzo dynamicznie się cyfryzują i robotyzują, tym samym pojawia się coraz więcej innowacji produktowych i procesowych, które mogą być bazą dla kolejnych innowacji, w 2 mln firm działających w Polsce  aktywnych innowacyjnie jest może ok. 1 proc. I to w okresie 3 lat - wylicza Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Zaznacza ona, że wzmożonej aktywności w tym zakresie nie widać również u dużych firm, które zwykle dysponują wystarczającym kapitałem, by inwestować w rozwój przez innowacje. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą nadrobić braki posiłkując się grantami i dotacjami unijnymi. Nie zmienia to jednak postawy większości firm. Ekspert Konfederacji Lewiatan liczy na to, że sporo zmienić może natomiast procedowana obecnie tzw. druga ustawa o innowacyjności. 

- Podnosi ona m.in. ulgi na B+R do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, niezależnie od wielkości firmy (dzisiaj obowiązuje ulga w wysokości 50 proc. kosztów osobowych dla wszystkich firm oraz 50 proc. pozostałych kosztów kwalifikowanych dla MSP, a 30 proc. dla dużych firm). Proponuje także zniesienie podwójnego opodatkowania funduszy kapitałowych w latach 2018-2023 - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Nadmienia ona również, że w ustawie brakuje jeszcze kilku rozwiązań, np. “patent box”, czyli mechanizmu opodatkowania dochodów z własności intelektualnej na preferencyjnych warunkach. 

- Kierunek zmian dotyczący wsparcia innowacyjności, wprowadzany przez drugą ustawę o innowacyjności, daje nadzieję na dalsze regulacje tworzące dogodniejsze warunki dla zwiększenia wartości polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej, w oparciu o krajowy kapitał naukowy oraz finansowy - zaznacza Paulina Wyrostek, radca prawny z kancelarii JSLegal. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane