Polskie Generali będzie tylko włoskie

2,5 mld EUR zapłacą Włosi za rozwód z czeskim partnerem. Staną się jedynymi właścicielami m.in. polskiego Generali.

Generali to włoski gigant ubezpieczeniowy. Jednak w Europie Środkowej i Wschodniej miał czeskie oblicze. Wszystko przez to, że w 2008 r. Generali stworzyło z Petrem Kellnerem, najbogatszym Czechem, holding Generali PPF, którego zadaniem była ekspansja na rynku ubezpieczeniowym w regionie. Należy do niego także polskie Generali, w skład którego wchodzi 8. towarzystwo majątkowe, 11. towarzystwo życiowe i 6. PTE w Polsce. Obie strony doszły wczoraj do porozumienia w sprawie warunkówrozstania. Generali zapłaci za 49 proc. akcji w holdingu Generali PPF 2,5 mld EUR (obecnie ma 51 proc.).

Dwuetapowa transakcja ma być zamknięta do końca 2014 r. Na tym jednak podział majątku się nie kończy. Czesi odkupią od holdingu za 80 mln EUR ubezpieczycieli specjalizujących się w polisach kredytowych w Rosji, Kazachstanie, na Ukrainie i Białorusi. Dodatkowo strony wymienią się akcjami. Czesi oddadzą 38 proc. udziałów w rosyjskim ubezpieczycielu Ingosstrakh w zamian za 27,5 proc. papierów funduszy inwestycyjnych PPF Partners.

— Ta transakcja eliminuje wszystkie nieporozumienia dotyczące naszej strategii rozwoju w Europie Środkowej i Wschodniej. Obecnie jesteśmy liderem zwyżek na tym rynku. Dzięki przejęciu kontroli nad Generali PPF będziemy mogli skoncentrować się na rozwoju biznesu — mówi Mario Greco, prezes Generali.

Oprócz polskiego Generali Włosi przejmą także kontrolę nad Proamą. W lipcu kupiła ją perła w koronie holdingu — czeska Pojistovana. Po zakończeniu transakcji Włosi będą w pełni kontrolować operacje ubezpieczeniowe w 14 państwach regionu. Chodzi o 4 mld EUR rocznego przypisu składki, ponad 16 mld EUR zarządzanych aktywów, 13 mln klientów i 14 tys. pracowników. Według spekulacji czeskiej prasy, pieniądze zarobione na inwestycji w ubezpieczenia Petr Kellner chce zainwestować w telekomunikację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu