Polskie IT w holenderskim ministerstwie

opublikowano: 04-07-2019, 22:00

Na systemie Grape Up będą pracować programiści resortu infrastruktury w Holandii. To kolejny krok w międzynarodowym rozwoju spółki.

Informatyczna firma Grape Up wywodzi się z Polski, ulokowała tu także dwa centra deweloperskie, jednak przychody niemal w całości czerpie z projektów realizowanych za granicą. Niedawno pochwaliła się kolejnym wdrożeniem — z jej autorskiej platformy Cloudboostr, wprowadzonej na rynek rok temu, zdecydowało się skorzystać holenderskie Ministerstwo Infrastruktury i Gospodarki Wodnej. Narzędzie zostanie udostępnione programistom pracującym na zlecenie resortu i posłuży do budowy nowych rozwiązań wspierających działalność administracji publicznej.

Nowe technologie informatyczne w Stanach Zjednoczonych przyjmują się znacznie szybciej niż w Europie, m.in. ze względu na wielkość rynku IT i istnienie wielu hubów technologicznych, takich jak Dolina Krzemowa. Europa nadrabia — tutejsze firmy coraz więcej inwestują w nowoczesne rozwiązania — podkreśla Roman Swoszowski, wiceprezes Grape Up.
Zobacz więcej

DWA RYNKI:

Nowe technologie informatyczne w Stanach Zjednoczonych przyjmują się znacznie szybciej niż w Europie, m.in. ze względu na wielkość rynku IT i istnienie wielu hubów technologicznych, takich jak Dolina Krzemowa. Europa nadrabia — tutejsze firmy coraz więcej inwestują w nowoczesne rozwiązania — podkreśla Roman Swoszowski, wiceprezes Grape Up. Fot. ARC

Przedsiębiorcy wyjaśniają, że platforma „integruje wiodące technologie open source [oprogramowanie otwarte — red.] w obszarze cloud native”, „dzięki niej firmy i organizacje mogą tworzyć, testować i bardzo szybko wdrażać dowolne rozwiązania w chmurze publicznej, prywatnej lub hybrydowej”. O wyborze polskiej platformy przez Holendrów zadecydował właśnie jej w pełni opensourcowy charakter oraz możliwość szerokiej integracji narzędzi do produkcji i rozbudowy aplikacji.

— To automatyzacja pozwalająca osiągnąć dużą efektywność — wiele organizacji jest zmuszonych realizować to własnym nakładem pracy, tutaj otrzymujemy to niejako w pakiecie — zachwalał Edwin Reinhoudt, reprezentant Rijkswaterstaat, agencji wykonawczej holenderskiego resortu.

Obecnie Cloudboostr przechodzi przez etap testowy — holenderscy specjaliści sprawdzają m.in., w jaki sposób platforma integruje się z wykorzystywanymi dotychczas w instytucji systemami informatycznymi. Grape Up zabiega o kontrakty głównie z dużymi podmiotami. Na koncie ma np. współpracę z grupą Volkswagena, dla której kreuje platformę „connected cars”, pozwalającą na wykorzystanie narzędzi internetu rzeczy w motoryzacji.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Niemal 100 proc. naszych przychodów pochodziz rynków zagranicznych. W związku ze specyfiką naszych usług, opartych na bardzo innowacyjnych technologiach, nie zabiegamy o krajowych klientów. Skupiamy się raczej na współpracy z dużymi firmami, działającymi głównie na rynkach Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. W najbliższym czasie planujemy intensyfikację działań w Europie — zaznacza Roman Swoszowski, wiceprezes Grape Up.

Firma obsługuje już klientów z kilku lokalizacji — biura ma w Chicago i Santa Clara, Londynie, Kolonii, a także Krakowie i Białymstoku.

— Pracujemy w kilku modelach, m.in. zdalnie z centrów deweloperskich i bezpośrednio u klientów. Biura w Polsce zapewniają nam sporą elastyczność działania, a obsługujemy z nich głównie rynki europejskie. Korzystamy na tym, że w kraju kształci się bardzo dobrych specjalistów, a lokalna branża IT ma świetną opinię na świecie — podkreśla Roman Swoszowski.

Spółka w 2018 r. osiągnęła blisko 25 mln zł netto przychodów. W ciągu trzech lat podwoiła skalę biznesu. Obecnie zatrudnia ok. 100 osób. Zamierza dalej rozwijać platformę Cloudboostr, nie rezygnując przy tym ze świadczonych dotychczas usług wsparcia firm w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii IT i rozwiązań chmurowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu