Polskie karty płatnicze bezpieczne

DI, PAP
opublikowano: 01-06-2013, 13:06

Polska jest jednym z najbezpieczniejszych krajów Europy, jeśli chodzi o transakcje kartami płatniczymi - wynika z danych First Data Polska (FDP), firmy rozliczającej transakcje kartowe. Za nami są m.in. Niemcy, Francja i Wielka Brytania.

Eksperci z FDP podzielili kraje Europy na trzy kategorie, biorąc pod uwagę odsetek tzw. transakcji oszukańczych, czyli dokonanych przy użyciu numeru rachunku posiadacza karty, bez jego wiedzy i zezwolenia.

Do pierwszej kategorii zaliczono kraje, w których średni odsetek transakcji oszukańczych wynosi 0,01 proc. wszystkich transakcji; w drugiej grupie jest to 0,05 proc., a w trzeciej - 0,1 proc. Z danych wynika, że w Polsce odsetek takich transakcji wynosi 0,01 proc. Podobny poziom odnotowano w Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Dla porównania w Niemczech jest to 0,1 proc., a we Francji, Włoszech i w Wielkiej Brytanii - po 0,05 proc. Eksperci podkreślili, że liczba takich transakcji w naszym kraju jest sześć razy niższa niż średnia dla krajów Unii Europejskiej.

Spośród wszystkich transakcji nieuprawnionych zarejestrowanych przez systemy Polcard (marka należąca do FDP) pomiędzy październikiem 2012 r. a marcem br. 504 to transakcje dokonane przy użyciu kart zbliżeniowych. Tymczasem firma rozlicza kilka milionów płatności zbliżeniowych każdego miesiąca - podkreślono w raporcie. Dodano, że transakcji zbliżeniowych rozliczonych przez FDP wzrosła z ok. 900 tys. w pierwszej połowie 2011 r. do 15 mln w drugiej połowie 2012 r.

Dominik Szotek z FDP powiedział PAP, że jeśli chodzi o technologie płatnicze, to nie ma różnicy w standardach stosowanych przez Polskę a kraje zachodu. Zwrócił jednak uwagę, że na zachodzie procedury są uproszczone i ograniczają się do zgłoszenia transakcji oszukańczej wydawcy już po fakcie.

"To za mało. W Polsce stosujemy dodatkowe zabezpieczenia, takie jak monitoring autoryzacji transakcji w czasie rzeczywistym. Weryfikacja autentyczności karty u wydawcy i osoby posługującej się kartą następuje w chwili, gdy klient przebywa w sklepie. W ten sposób możemy wyeliminować kolejne nieuprawnione transakcje, blokując je. Wydawca karty w przypadku braku możliwości skontaktowania się z posiadaczem blokuje kartę tymczasowo, co powoduje odmowy przy kolejnych próbach transakcji" - tłumaczył.

Podkreślił też, że firma kontaktuje się z organami ścigania w celu aresztowania oszustów i odzyskania utraconych towarów.

"Kontrahenci dokonujący transakcji bez obecności karty, jak hotele, wypożyczalnie, biura podróży mają możliwość weryfikacji zamówienia, przesyłając go na dedykowany adres fraud@firstdata.pl i natychmiast uzyskują informację, czy dane zamówienie jest transakcją oryginalną, czy nieuprawnioną" - zaznaczył.

Podkreślił, że około 80 proc. transakcji oszukańczych w Polsce stanowią transakcje z zagranicy, głównie z USA, gdzie nie ma wymogu weryfikacji karty PIN-em.

 

Dyrektor Zespołu Systemów Płatniczych i Bankowości Elektronicznej Związku Banków Polskich Paweł Widawski stwierdził w rozmowie z PAP, że dane przedstawione przez FDP nie są zaskoczeniem.

"Dzięki dobrze funkcjonującemu rynkowi płatności kartami w Polsce, opartym na czterostronnych systemach kart płatniczych, poziom bezpieczeństwa kart, a tym samym konsumentów, jest najwyższy w Europie. Jednocześnie infrastruktura akceptacji kart należy do najnowocześniejszych na świecie, a w zakresie płatności zbliżeniowych Polska jest jednym z globalnych liderów pozostawiając w tyle większość rynków UE" - podkreślił.

Jego zdaniem płatności zbliżeniowe stanowią jeden z najbezpieczniejszych sposób dokonywania transakcji bezgotówkowych.

First Data Polska to firma zapewniająca obsługę transakcji dokonywanych przy użyciu kart płatniczych. Umożliwia punktom handlowo-usługowym przyjmowanie płatności kartami, dokonuje autoryzacji transakcji, ich przetwarzania oraz rozliczania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane