Polskie kutry płyną do Azji - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-02-2005, 07:47

Kutry rybackie z Pomorza Zachodniego trafią w rejon Azji zniszczony przez tsunami. W piątek Komisja Europejska przygotowała uchwałę umożliwiającą przekazanie kutrów poszkodowanym rybakom na Oceanie Indyjskim. Bruksela określiła  warunki techniczne jednostek, które mogą popłynąć z Bałtyku do Azji Południowo - Wschodniej - pisze "Głos Szczeciński".

Kutry rybackie z Pomorza Zachodniego trafią w rejon Azji zniszczony przez tsunami. W piątek Komisja Europejska przygotowała uchwałę umożliwiającą przekazanie kutrów poszkodowanym rybakom na Oceanie Indyjskim. Bruksela określiła  warunki techniczne jednostek, które mogą popłynąć z Bałtyku do Azji Południowo - Wschodniej - pisze "Głos Szczeciński".

Kutry dla ofiar grudniowego tsunami muszą mieć od 5 do 20 lat, być w pełni sprawne i nie dłuższe niż 12 metrów. Na wybrzeżu zachodnim są to głównie kilkunastoletnie, drewniane łodzie, za likwidację których rybacy muszą sporo płacić.

- Jestem za, po co wyrzucać, skoro może się jeszcze przydać - mówi pan Jan z Mrzeżyna, łowiący na 12-metrowej łajbie, która w tym roku pójdzie na złom. - Po niewielkim remoncie może jeszcze popływać co najmniej kilka lat.

Propozycja Brukseli nie wszędzie przyjęta została z entuzjazmem.

- Operacja jest bardzo kosztowna, bo nikt nie zdaje sobie sprawy z kosztów transportu. Kutry powinny też przejść zmiany techniczne dotyczące np. chłodzenia silników - ocenia Ryszard Klimczak, wiceprezes Stowarzyszenia Armatorów Rybackich.

Przekazywanie kutrów azjatyckim rybakom miałoby zakończyć się do 30 czerwca 2006 roku. Ich transportem mają się zająć Włosi i Holendrzy, a koszty całej operacji pokryją państwa członkowskie Unii.

W Polsce jest obecnie zarejestrowanych 416 kutrów. Resort rolnictwa zakłada, że do końca roku 2006 z możliwości złomowania kutrów skorzysta około 40 procent naszych rybaków, w tym większość z województwa zachodniopomorskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane