Polskie obligacje znalazły nabywców

JKW, PAP
opublikowano: 07-01-2011, 00:00

Kolejna udana aukcja rządowych papierów. Popyt przewyższył podaż, ale oprocentowanie poszło w górę.

Kolejna udana aukcja rządowych papierów. Popyt przewyższył podaż, ale oprocentowanie poszło w górę.

Uspokojenie nastrojów na rynkach finansowych i w strefie euro pozwoliło Ministerstwu Finansów (MF) przeprowadzić udaną aukcję obligacji. Sprzedało wczoraj dwuletnie papiery skarbowe za 5,1 mld zł i pięcioletnie za 1,1 mld zł. To niemal tyle, ile wynosiła górna granica oferty resortu — MF chciało sprzedać za 4-6,5 mld zł. W przypadku obu rodzajów obligacji zgłoszony przez inwestorów popyt znacznie przewyższył podaż. Instytucje finansowe złożyły ofertę kupna "dwulatek" za 8,3 mld zł oraz "pięciolatek" za 2,8 mld zł.

Według Piotra Marczaka, dyrektora Departamentu Długu Publicznego, wyniki aukcji pokazują, że inwestorzy nie wystraszyli się zmian w OFE i dalej mają zaufanie do Polski.

— Zgodnie z oczekiwaniami popyt na przetargu był solidny — wyniósł ponad 11 mld zł. Ostatnie informacje nie wpłynęły więc, wbrew obawom, na zainteresowanie obligacjami skarbowymi — mówi Piotr Marczak.

Inwestorzy zażądali jednak stosunkowo wysokiego oprocentowania. Średnia rentowność sprzedanych "dwulatek" wyniosła 4,98 proc. (najwyższe od stycznia 2010 r.), a "pięciolatek" 5,64 proc. (najwyższe od grudnia 2009 r.). Nawet w czasie największych zawirowań w strefie euro resortowi udawało się osiągać niższe odsetki.

— Część inwestorów starała się wykorzystać obecną sytuację do sprawdzenia, jak wysoko można wywindować rentowność — mówi Piotr Marczak.

Rząd liczy, że z czasem oprocentowanie będzie spadać, bo sytuacja na rynkach będzie się uspokajać, a inwestorzy będą mieli czas na spokojną analizę wpływu ostatnich zmian w OFE na sytuację finansową państwa. Dlatego MF planuje w najbliższym czasie organizować jak najmniej przetargów.

6,2 mld zł

Tyle rząd pożyczył wczoraj od instytucji finansowych…

11,1 mld zł

…a taką "pożyczkę" mu zaoferowały.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW, PAP

Polecane