Polskie okna otwarte na zwyżki

  • Emil Górecki
opublikowano: 29-07-2014, 00:00

Duża dynamika sprzedaży stolarki to efekt łagodnej zimy i rosnącego optymizmu. Plus będzie też w drugim półroczu, ale mniejszy.

Prawie 3,5 mln okien wyprodukowały polskie fabryki w pierwszych czterech miesiącach roku. To aż o 24 proc. więcej niż na początku słabego 2013 r., ale też o 6 proc. więcej niż od stycznia do kwietnia 2012 r., który już taki zły nie był. Według Centrum Analiz Branżowych (CAB), wzrost w pierwszym półroczu 2014 r. wyniósł blisko 20 proc. W sprzedaży okien w Polsce i na eksport CAB przewiduje dynamikę nawet przekraczającą 20 proc.

— Miniony kwartał był już czwartym, w którym wyraźnie rosła produkcja i sprzedaż okien w Polsce. Okres stagnacji na rynku krajowym mamy już za sobą, a duża atrakcyjność polskich okien na rynkach zagranicznych daje niemal pewność, że kolejne kwartały przyniosą rekordowe dla tej branży wyniki — uważa Robert Klos, szef CAB.

Nieco spokojniej do danych podchodzi Mikołaj Placek, prezes Oknoplastu. Uważa, że tegoroczne zwyżki to efekt niskiej bazy, a dynamikę w swojej firmie szacuje na 10-15 proc.

— W zeszłym roku okna sprzedawały się dopiero od maja. Wcześniej była zima, której w tym roku nie doświadczyła cała Europa. Dlatego pierwszy kwartał pokazywał rewelacyjne zwyżki. Dopiero druga połowa roku pokaże rzeczywisty potencjał rynku. Myślę, że cały rok zakończymy normalnym kilkuprocentowym wzrostem. Widzimy już pierwsze sygnały wyhamowania wzrostu w Niemczech, Francji i Włoszech, czyli na największych europejskich rynkach — mówi Mikołaj Placek.

Za wysokim wzrostem stoi jednak nie tyko łaskawa zima, ale również bardzo silny optymizm konsumentów.

— Przez trzy lata sprzedaż stolarki okiennej spadała, inwestorzy indywidualni wstrzymywali budowy czy wymianę okien. Z powodu lepszej pogody w pierwszym półroczu pewnie przesunie się część popytu, który tradycyjnie widoczny był w drugim. Cały rok zakończymy kilkoma procentami wzrostu — zapowiada Janusz Komurkiewicz, członek zarządu Fakro i prezes Związku Polskie Okna i Drzwi. W 2013 r. z Polski wyjechało prawie 5 mln okien. Według prognoz CAB, w tym roku na rynki zagraniczne trafi nawet 5,6 mln okien. Głównym rynkiem zbytu dla eksporterów okien z Polski są Niemcy, gdzie w 2013 r. trafiło ponad 1,4 mln okien, w tym ponad 1 mln okien z PCW. To więcej niż sprzedaż do wszystkich nowych budynków mieszkalnych w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu