Polskie papiery najdroższe od 6 lat

  • Michał Błasiński
opublikowano: 16-07-2012, 00:00

OBLIGACJE

Inwestorzy wyrywają sobie z rąk polskie obligacje skarbowe, co podbija ich ceny i obniża rentowność do wykupu. W zeszłym tygodniu dochodowość 10-letniej obligacji benchmarkowej spadła do najniższego poziomu od 6 lat. To zasługa zagranicznego kapitału portfelowego, który szerokim strumieniem napływa do Polski, m.in. dlatego, że wzrosły oczekiwania na cięcia stóp procentowych. Kolejnym czynnikiem wspierającym polski dług są problemy strefy euro. Nasza gospodarka rośnie szybciej i jest postrzegana jako bardziej stabilna.

— Jesteśmy beneficjentem zaostrzenia kryzysu w strefie euro. Wielu inwestorów sparzyło się na obligacjach takich krajów, jak Włochy czy Hiszpania. Na ich tle jesteśmy atrakcyjni — mów Jakub Borowski, główny ekonomista Kredyt Banku.

Jego zdaniem, do zakupów zachęca też zapowiedź resortu finansów, który już w III kwartale może zakończyć finansowanie potrzeb pożyczkowych na ten rok. — Rynek liczy, że podaż polskiego długu w przyszłości może być znacznie mniejsza — dodaje Jakub Borowski.

Michał Błasiński

m.blasinski@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Błasiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu