Polskie prawo może być lepsze

opublikowano: 22-09-2014, 00:00
Obserwuj w MójPB:

Jak rozumieć i stosować niedawno wprowadzone przepisy? O tym na siódmym już forum dyskutowali prawnicy z korporacji.

Rząd chce, by obowiązujące w Polsce prawo było bardziej przejrzyste — takim tematem rozpoczęło się VII Forum Dyrektorów Działów Prawnych, które odbyło się 17-18 września w Warszawie. Organizowane przez Puls Biznesu coroczne spotkanie prawników przedsiębiorstw ma na celu m.in. zapoznanie uczestników z najnowszymi regulacjami czy też z nowymi pomysłami na optymalizowanie zarządzania. Wiadomości w przystępny sposób przedstawiają autorytety ze świata prawnego. W tym roku kluczowe przy doborze tematyki wystąpień były wskazówki dotychczasowych słuchaczy, którzy zwrócili uwagę na potrzebę odpowiedzi na ich najbardziej aktualne problemy. Merytoryczną część pierwszego dnia forum rozpoczął podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki i radca prawny, Mariusz Haładyj, który opowiedział o nowym rządowym programie „Lepsze Regulacje 2015”, którego główną intencją jest poprawa całego dorobku prawnego oraz dbanie o jakość tworzonych przepisów. Omówiono zmiany w ustawie o ochronie danych osobowych w projekcie ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Adwokat, Grzegorz Majewski opowiadał o odpowiedzialności karnej członków zarządu, zaś dyrektor działu prawnego Provident Polska, Bartłomiej Wodzicki, mówił o zaletach i o ryzyku zadaniowegosystemu czasu pracy dla pracodawcy. Godzinny wykład na temat wyzwań dla doradców prawnych w przypadku projektów IT wygłosił Marcin Maruta, radca prawny i specjalista prawa telekomunikacyjnego. Wśród poruszonych tematów znalazła się też kwestia nowelizacji prawa konkurencji, o której opowiedziała dr Marta Sendrowicz z Allen & Overy. Zaplanowane wystąpienie przebiegło nieco inaczej niż pierwotnie planowano, ponieważ od czasu zgłoszenia projektu nowelizacji zmieniła się polityka Urzędu.

NA CZASIE
NA CZASIE
Najnowsze regulacje prawne były głównym tematem dyskusji uczestników VII Forum Dyrektorów Działów Prawnych.
[FOT. ARC]

— W styczniu 2015 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Nakłada się to z inną znaczącą zmianą, czyli z pojawieniem się nowych władz w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sytuacja jest ciekawa, bowiem nowa władza z jednej strony ogłosiła własne założenia polityki stosowania prawa konkurencji, a z drugiej będzie wprowadzała w życie nowelizację przygotowaną przez swoich poprzedników — mówiła dr Marta Sendrowicz. Pierwszego dnia uczestnicy mieli jeszcze możliwość wzięcia udziału w panelu dyskusyjnym na temat arbitrażu gospodarczego jako alternatywie dla sądownictwa i wysłuchania wykładu Joanny Dudek z Kancelarii prawniczej Deloitte Legal na temat ekspansji polskich firm za granicą.

Drugiego dnia Rafał Świeżak z Crido Business Consulting opowiedział o planowaniu strategicznym w dziale prawnym, zaś właścicielka SuccessfulHR, Joanna Sztandur przedstawiła studium przypadku ilustrujące, jak należy zorganizować dział prawny i jak nim kierować, by mieć czas na wszystko. Ciekawą możliwością dla uczestników było wzięcie udziału w szkoleniu z zarządzania sobą w czasie, które poprowadził Adam Namysłowski, współwłaściciel centrum doradztwa i szkoleń Homo Creatore. Joanna Sztandur z SuccesfullHR opowiedziała o tym, skąd się biorą idealni pracownicy. Na koniec wykład na temat reputacji firmy w dobie mediów społecznościowych wygłosili Hubert Kifner z MSL Group i Mateusz Orliński, adwokat i rzecznik patentowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane