Polskie spółki coraz bliżej zachodnich standardów

MWIE
opublikowano: 14-09-2010, 00:00

Firmy z WIG20 dbają o właściwe standardy lepiej niż blue-chipy węgierskie czy bałtyckie.

Firmy z WIG20 dbają o właściwe standardy lepiej niż blue-chipy węgierskie czy bałtyckie.

Spółki z GPW coraz lepiej posługują się procedurami kontrolowania ryzyka związanego z ich działalnością. To czyni je atrakcyjniejszymi dla inwestorów, tym bardziej że oceny stosowanych przez nie standardów są nawet lepsze niż na niektórych dojrzałych giełdach Europy Zachodniej.

Z raportu firmy badawczej GES Investment Services wynika, że spółki z indeksu WIG20, a zwłaszcza skupione w prestiżowym wskaźniku firm społecznie odpowiedzialnych RESPECT, nieźle radzą sobie z wdrażaniem dobrych praktyk corporate governance, standardów środowiskowych oraz praw człowieka. Spełniają standardy polityki informacyjnej w zakresie corporate governance najlepiej spośród wszystkich parkietów nowej Europy. Niewiele przy tym ustępują blue-chipom niemieckim i portugalskim. Również średnie polskie spółki radzą sobie z tym bardziej niż poprawnie, wyprzedzając m.in. duże firmy z Węgier.

Pole do poprawy przed polskim parkietem pozostaje jednak w sferach odpowiedzialności społecznej biznesu i dbałości o standardy związane ze środowiskiem. Tutaj emitenci z GPW wyraźnie ustępują spółkom z Pragi i Moskwy — wynika z raportu GES Investment Services.

Jeśli zsumować wyniki we wszystkich trzech kategoriach, przedsiębiorstwa z WIG20 okazuje się, że dbają o właściwe standardy lepiej niż blue-chipy węgierskie czy z krajów nadbałtyckich. Ustępują tylko minimalnie firmom z Czech i Rosji.

Bezkonkurencyjne są natomiast spółki z indeksu RESPECT. Nie tylko przestrzegają reguł najlepiej w całej nowej Europie, ale biją również największe przedsiębiorstwa z parkietu greckiego, uważanego za rynek dojrzały.

GES zbadał również stosowanie dobrych praktyk w przekroju branżowym. Najlepiej na ryzyka odpowiadają spółki użyteczności publicznej i telekomy. Najsłabiej prezentują się firmy przemysłowe i sektor finansowy.

GES Investment Services przeprowadził badanie na 746 spółkach należących do 29 indeksów, głównie grupujących blue-chipy z największych giełd nowej i starej Europy. Każde przedsiębiorstwo uzyskało oceny w trzech badanych sferach, wyniki zostały później zsumowane w ramach indeksów. Uzyskane oceny odzwierciedlają zdolność spółek do reakcji na czynniki ryzyka w sferach corporate governance, standardów środowiskowych oraz praw człowieka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE

Polecane