Polubowny e-sąd z profilem zaufanym

opublikowano: 14-04-2019, 22:00

Pierwszy elektroniczny sąd polubowny — Ultima Ratio — będzie korzystać z profilu zaufanego.

Przewiduje to porozumienie zawarte przez Stowarzyszenie Notariuszy RP z ministrem cyfryzacji. Na podstawie umowy sąd tworzony przy tym stowarzyszeniu będzie mógł korzystać także z podpisu kwalifikowanego i e-dowodów tożsamości. Ma to ułatwić identyfikację tożsamości użytkowników, którzy będą występować przed Ultima Ratio w charakterze stron.

Sąd ruszy pod koniec kwietnia. Będzie rozstrzygać spory gospodarcze między przedsiębiorcami. W Polsce co roku sądy powszechne rozpatrują ponad 300 tys. takich spraw. Wyroki w Ultima Ratio mają zapadać w ciągu trzech tygodni — to ponad 20 razy szybciej niż w przypadku procesów prowadzonych tradycyjnie. Ten elektroniczny sąd arbitrażowy ma być wyłącznie internetowy. Pozew będzie można złożyć w ciągu kilku minut po zalogowaniu się do systemu informatycznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu