Południowokoreański eksport kontynuuje odbicie

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 01-02-2021, 14:15

Znów optymistyczne dane napłynęły z południowokoreańskiej gospodarki. Tamtejszy eksport rósł w styczniu 2021 r. trzeci miesiąc z rzędu, informuje Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Rządowe dane pokazały, że w minionym miesiącu sprzedaż eksportowa zwiększyła się o 11,4 proc. w porównaniu do stycznia 2020 r. osiągając wartość 48,01 mld USD. Dynamika wzrostu wyhamowała jednak nieco wobec 12,6-proc. skoku w grudniu. Styczniowy odczyt okazał się jednak lepszy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała zwyżkę rzędu 9,8 proc.

Styczeń szczególnie dobry okazał się dla producentów elektroniki, w tym dla wytwórców układów pamięci, których dostawy wzrosły o 21,7 proc rok do roku. Był to już piąty z rzędu mocny, dwucyfrowy wzrost.

Jeszcze wyższą dynamiką, bo sięgającą 66,5 proc. mogli cieszyć się eksporterzy produktów bio-zdrowotnych. W ich przypadku dwucyfrowa seria trwa już nieprzerwanie od 14-tu miesięcy.

Ogólnie, spośród 15-tu głównych produktów eksportowych odnotowano wzrost 12-tu w tym wspomnianych pamięci, środków zdrowotnych, samochodów i urządzeń mobilnych.

W tym samym czasie import zwiększył się o 3,1 proc. do poziomu 44,05 mld USD przy prognozie rzędu 1,9 proc. W efekcie nadwyżka handlowa zmniejszyła się do 3,96 mld USD z 6,77 mld w grudniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane