Pomeranus zainwestuje w nowatorów

  • Marta Bellon
opublikowano: 30-01-2012, 00:00

W tym roku fundusz zamierza stworzyć z pomysłodawcami 8-12 nowych spółek. W każdą zainwestuje do 200 tys. zł.

Fundusz Pomeranus Seed ma ponad 13 mln zł na inwestycje w nowatorskie biznesy. Na wsparcie mogą liczyć mikro-, mali i średni przedsiębiorcy i naukowcy z województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego.

Fundusz zalążkowy, którym zarządza Polska Fundacja Przedsiębiorczości, zamierza inwestować w pojedyncze przedsięwzięcia do 200 tys. EUR. Z autorami innowacyjnych projektów będzie zakładał spółki kapitałowe.

— Będziemy tworzyć spółki bez względu na dotychczasową formę prawną biznesu pomysłodawcy. Nawet jeżeli będzie on właścicielem spółki z o.o., razem stworzymy kolejną, w której obejmiemy do 50 proc. udziałów. Fundusz będzie tylko udziałowcem finansowym, nie będzie miał reprezentacji w zarządzie, kierowanie spółką pozostawiamy całkowicie w rękach pomysłodawcy. Ale jeżeli zaistnieje taka potrzeba, to jesteśmy w stanie pomóc mu w znalezieniukogoś, kto będzie tą firmą zarządzał.

Na przykład, gdy zgłosi się do nas naukowiec — mówi Grzegorz Gawlik z Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Działalność funduszu ma pomóc zwiększyć liczbę nowych przedsiębiorstw realizujących innowacyjne pomysły, wykorzystujących nowatorskie technologie lub modele biznesowe w Polsce Północno-Zachodniej.

Na jego finansowe wsparcie mogą liczyć projekty z branży technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), biotechnologii oraz nanotechnologii materiałów i wyrobów. Każdy projekt, który zostanie zgłoszony do funduszu, przechodzi dwie fazy oceny. W początkowej odpada 80 proc. zgłoszeń. Te, którym uda się przejść do następnego etapu, przechodzą fazę preinkubacji, w której projekt i zaproponowana technologia jest szczegółowo analizowana. Pomysłodawcy mogą liczyć wtedy na wsparcie prawne i biznesowe oraz opiekę mentora. Preinkubacja trwa od 3 do 12 miesięcy.

— Zależy to od stopnia skomplikowania projektu. Na tym etapie zdarza się, że wspólnie modyfikujemy i rozwijamy zaproponowaną technologię — mówi Grzegorz Gawlik. Decyzję o wejściu kapitałowym podejmuje zespół inwestycyjny.Fundusz pozostaje udziałowcem spółki maksymalnie 9 lat.

— Po 3-5 latach rozpoczniemy poszukiwanie sposobu wyjścia. Bierzemy pod uwagę wszystkie możliwości: od zagwarantowania pierwszeństwa wykupu udziałów przez pomysłodawcę przez sprzedaż inwestorowi finansowemu lub branżowemu, likwidację spółki i podział zysków, aż do wprowadzenia jej na giełdę.

Stworzenie funduszu było możliwe dzięki pieniądzom z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Realizacja unijnego projektu zaplanowana jest do 2013 r. Fundusz będzie jednak działał również po tej dacie. Będzie to możliwe dzięki zyskom, jakie wypracuje dzięki inwestycjom w spółki, których do 2013 r. ma zamiar zrealizować 18.

WIĘCEJ

Szczegółowe informacje: www.pomeranusseed.pl

Udziela ich również: Grzegorz Gawlik tel.: 91 312 92 48 e-mail: g.gawlik@pfp.com.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane