Pomoc na co dzień

Jan Kaliński
opublikowano: 24-05-2006, 00:00

Perspektywy rozwoju geograficznych systemów informacyjnych są bardzo obiecujące. Spadający koszt wdrożenia decyduje o ich rosnącej popularności.

Według ocen analityków systemy GIS będą należały do najdynamiczniej rozwijających się segmentów rynku informatycznego.

— Oprogramowanie do zarządzania informacją przestrzenną w wielu dziedzinach życia umożliwia prezentację i analizę informacji w sposób najbardziej naturalny, przyjazny i efektywny dla człowieka — przekonuje Marek Michalski, właściciel i członek zarządu firmy Rector.

Postęp technologiczny w informatyce sprawił, że nie ma już problemów z wydajnością sprzętu przetwarzającego dane przestrzenne. Większa jest także dostępność elektronicznych danych źródłowych.

— Do niedawna barierą dla rozwoju takich systemów w naszym kraju był ograniczony i kosztowny dostęp do nowoczesnych technologii uzyskiwania informacji oraz narzędzi do przechowywania, analiz i wizualizacji danych — zauważa Andrzej Gola, dyrektor działu GIS w Techmeksie.

Do domu…

Główną przyczyną popularyzacji systemów GIS jest jednak ich coraz bardziej powszechne wykorzystywanie przez użytkowników indywidualnych.

— Rozwiązania z tego segmentu potrafią w najbardziej przyjazny sposób odpowiedzieć na pytania: „gdzie jestem”, „jak dojechać do…”, „gdzie jest najbliższy hotel” itp. — mówi Marek Michalski.

Systemy nawigacji satelitarnej z informacjami o drogach, bazach noclegowych, stacjach benzynowych, restauracjach, zabytkach — wszystko to systemy GIS.

— Obrazy satelitarne dostępne w internecie, bezpłatne proste programy do prezentacji map, niedrogie odbiorniki GPS czy specjalne serwisy komórkowe z informacjami o charakterze przestrzennym mają już swoich stałych zwolenników, kluby i fora dyskusyjne — twierdzi Andrzej Gola.

…i do firmy

Równie prężnie rozwija się komercyjne wykorzystanie GIS, głównie w energetyce, telekomunikacji czy transporcie.

— Wykorzystywanie zasobów danych przestrzennych do planowania przebiegu sieci zasilających, rozkładu fal telekomunikacyjnych czy też projektowania dróg upowszechnia się. Już dziś dane przestrzenne uzyskane z tzw. wysokorozdzielczych satelitów obrazowych wykorzystywane są m.in. przez policję, służby kryzysowe, samorządy miast, instytucje z sektora rolnictwa, leśnictwa, ochrony środowiska, deweloperów — podkreśla Andrzej Gola.

W sieci GIS

Do szybszego rozwoju systemów GIS przyczyniła się także rewolucja internetowa. Z większości oprogramowania można korzystać przez zwykłą przeglądarkę internetową. Prosta obsługa i przejrzystość danych umożliwiają jego powszechne zastosowanie.

— Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się systemy 3D GIS, dokonujące trójwymiarowej wizualizacji terenu i do tego obowiązkowo dostępne przez internet. Hitem są też usługi lokalizacyjne polegające na dostarczaniu użytkownikom informacji o ich bieżącej lokalizacji, np. odległości od najbliższej stacji benzynowej w czasie podróży — opisuje Grzegorz Myrda, prowadzący serwis Geostrada.com.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jan Kaliński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Pomoc na co dzień