Czytasz dzięki

Pomorska strefa dobiła do pół miliarda

opublikowano: 22-10-2020, 22:00

Spółka wydała 26 decyzji, w tym dla chińskiej firmy logistycznej, spodziewa się pracowitej jesieni i liczy na dwie bomby.

Duże firmy wstrzymują się z inwestycjami, ale średnie i małe wiedzą, że spowolnienie to najlepszy czas na rozwój — takie obserwacje ma Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Spółka wydała w tym roku decyzje o wsparciu inwestycji dla 25 firm, które obiecują 495,8 mln zł nakładów, 192 miejsca pracy i utrzymanie 2,9 tys. etatów.

— Ponad 60 proc. z nich to małe i średnie przedsiębiorstwa z takich branż, jak opakowania, logistyka, przetwórstwo żywności i obróbka metali — mówi Przemysław Sztandera.

Tegoroczna perełka to Gormanet, firma IT, która tworzy rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji (AI) i eksportuje je do USA.

— Firmę założyli młodzi ludzie, którzy wyjechali na studia uzupełniające do USA, pracowali kilka lat w Dolinie Krzemowej, założyli firmę produkującą rozwiązania AI dla branży telekomunikacyjnej, potem ją sprzedali, wrócili do Polski i założyli spółkę, która szybko się rozwija. Ich inwestycja polega na zakupie siedziby w Sopocie — mówi prezes strefy.

Z branży logistycznej poza mniejszymi firmami działającymi na zapleczu portów w Gdyni i Gdańsku, jak Cargo Lift, GM International, Kuszner Cargo i Trans-Am, jest też największy tegoroczny inwestor.

— To chiński Globalway, który wybuduje w Pruszczu Gdańskim centrum dystrybucyjne. Wyda 80 mln zł — ujawnia Przemysław Sztandera.

Niemal 65 mln zł zainwestuje w Kłaninie AL Piekarnia-Cukiernia, spółka firmy Konkol, która z małej kaszubskiej piekarni wyrosła na jedną z większych w północnej Polsce. Obok zakładu powstanie też część restauracyjna oraz sala, w której uczniowie dowiedzą się, jak się piecze chleb. W Rytlu 40 mln zł wyda KB, spółka z grupy Kronospan, która zapowiada stworzenie 128 miejsc pracy. W Grudziądzu, gdzie strefa miała 26 ha terenów inwestycyjnych, 11 ha kupiła francuska Termo Organika, która zbuduje fabrykę styropianu za 25 mln zł.

— Rozmawiamy z kolejnymi przedsiębiorcami. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku zdecydują się na dwa duże projekty. Chcemy w tym roku dojść do poziomu z 2019 r., kiedy wydaliśmy 41 decyzji — mówi Przemysław Sztandera.

W ubiegłym roku firmy zadeklarowały w pomorskiej strefie niemal 1,4 mld zł nakładów i 360 miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane