Pomorska strefa ma osiem firm

opublikowano: 07-02-2018, 22:00

Inwestorzy, m.in. Cargotec i Kokoszki Prefabrykacja, obiecują 81 mln zł i 96 etatów. Będzie też projekt w podstrefie na Podlasiu.

Styczeń był w tym roku bardzo pracowity w większości specjalnych stref ekonomicznych, w tym w pomorskiej. Spółka wydała w ubiegłym miesiącu osiem zezwoleń dla firm: Finn-Marin, Amhil Europa, Cargotec Poland, Ed-Wood, Proteh GlassDeep, FHU MIX Krzysztof Bojanowski, PUH Jacek Spychalski i Kokoszki Prefabrykacja. Inwestorzy deklarują łącznie 81 mln zł nakładów i stworzenie 96 miejsc pracy.

— Osiem zezwoleń jest bardzo dobrym wynikiem. Nowymi inwestorami są zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i młode innowacyjne polskie firmy. Pozyskaliśmy także pierwszego inwestora w Podstrefie Biała Podlaska — mówi Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE).

Najwięcej — 29,8 mln zł — zainwestuje Kokoszki Prefabrykacja, spółka z grupy Pekabex, która produkuje prefabrykowane elementy zbrojone i sprężynowe, elementy budowlane z betonu i masy betonowej, a także wyroby z betonu, gipsu i cementu. Firma kupi w Gdańsku grunt i wybuduje zakład prefabrykatów. Zatrudni 15 osób, a inwestycję zakończy do 31 grudnia 2019 r. Cargotec, fiński producent urządzeń do przeładunku w transporcie lądowym i w portach kontenerowych, odebrał trzecie zezwolenie na inwestycję w pomorskiej strefie. Firma rozbuduje zakład o halę magazynową i budynek biurowo-socjalny. Zainwestuje 16 mln zł i zwiększy zatrudnienie o osiem osób do 1152. Pojawił się też pierwszy inwestor w podstrefie PSSE w Białej Podlaskiej, 94 ha włączonych w ubiegłym roku. Ed-Wood, bialska firma rodzinna działająca od 1999 r., która zajmuje się przetwórstwem drewna dębowego i eksportuje wyroby do 25 krajów, zbuduje zakład półfabrykatów. Budowa rozpocznie się na wiosnę. Gdy poprzedni zarząd pomorskiej strefy zaplanował włączenie gruntów w odległym województwie podlaskim, tłumaczył to chęcią zaistnienia na Jedwabnym Szlaku. W Białej Podlaskiej zaplanował centrum logistyczne i lotnisko cargo, projekt za 500 mln zł, połączone z portami w Trójmieście. Niewykluczone, że projekt nie upadł. Jak donosi „Słowo Podlasia”, firma z chińskim kapitałem interesuje się 60-hektarowym terenem, na którym planuje budowę centrum logistycznego. Trwa przetarg na dwie działki (55 ha i 5 ha), który zakończy się pod koniec marca. © Ⓟ

NOWY REGION: Pomorska strefa, w której wiceprezesem jest Paweł Lulewicz, wydała pierwsze zezwolenie w Białej Podlaskiej. Trwa przetarg na udzielenie kolejnego, a zainteresowana jest podobno chińska spółka. [FOT. ARC]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu