Pomorze dostanie więcej z Unii

opublikowano: 17-02-2015, 00:00

Komisja Europejska zaakceptowała Regionalny Program Operacyjny woj. pomorskiego na lata 2014-20.

Region będzie miał do dyspozycji 1,864 mld EUR — poinformował Mieczysław Struk, marszałek województwa. To o 1 mld EUR więcej niż w latach 2007-13, tym samym jest to największy program finansowy w historii Pomorskiego. Pieniądze zostaną przeznaczone na gospodarkę, edukację oraz aktywizację zawodową i społeczną.

314 mln EUR pójdzie na inwestycje w projekty innowacyjne i te związane ze specjalizacjami regionu, ponad 335 mln EUR na ochronę środowiska i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, ok. 357 mln EUR na system transportowy, 631 mln EUR na wsparcie edukacji oraz pomoc dla osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym, a 159 mln EUR na wyrównanie dysproporcji w rozwoju regionu.

Marszałek zaznaczył, że negocjacje z KE były trudne i nie wszystko poszło po myśli władz regionu. Nie są one zadowolone m.in. ze sposobów finansowania kultury i projektów turystycznych, które będą się wiązały z wieloma ograniczeniami. Zdaniem marszałka na wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy, zwłaszcza ci, którzy chcą zajmować się innowacjami. Jednym z warunków będzie jednak współpraca z nauką.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu