Ponad 1 mld zysku

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 06-01-2006, 00:00

Dużo zarabiamy, konsekwentnie realizujemy strategię — twierdzi szef banku, który boi się poślizgu decyzji nadzoru.

Zarząd Banku BPH potwierdza — czwarty kwartał był dobry i za 2005 r. zysk netto przekroczy 1 mld zł. Oznacza to, że ponad 300 mln zł spółka zarobiła w ostatnich trzech miesiącach roku. Zysk będzie o ponad 26 proc. wyższy od osiągniętego w 2004 r.

— W tym roku zamierzamy kontynuować przyjętą w 2004 r. strategię rozwoju. Chcemy walczyć tak jak w 2005 r. zarówno o rynek detaliczny, jak małych i średnich firm. Widzimy też zainteresowanie finansowaniem ze strony dużych przedsiębiorstw — mówi Józef Wancer, prezes Banku BPH.

Bank ma zamiar nadal rozwijać kredyty hipoteczne i nie zamierza wycofać się z udzielania ich we frankach szwajcarskich. Na tym rynku Bank BPH jest drugi po PKO BP, a całość jego portfela przekracza 10 mld zł. Stawia też na karty kredytowe i bankowość elektroniczną.

Jednak o ile na początku 2005 r. szef spółki nie wahał się ujawnić, że spodziewa się dwucyfrowego przyrostu zysku netto, teraz nie chce podać takiej prognozy.

— Za dużo niewiadomych — mówi Józef Wancer.

Wśród nich wymienia choćby zachowanie się złotego czy faktyczny wzrost gospodarczy. Na wynik banku może jednak przede wszystkim wpłynąć to, czy włoski Unicredito Italiano (UCI) w końcu otrzyma zgodę nadzoru bankowego na przejęcie nad nim kontroli, czy też, zgodnie z wolą polskiego rządu, sprzeda go.

— Sądzę, że nadal jest możliwe, by decyzja w sprawie przejęcia kontroli przez UCI nad naszym bankiem zapadła w tym miesiącu — uważa Józef Wancer.

Nie ukrywa, że przedłużanie stanu niepewności może w końcu negatywnie wpłynąć na bank. Do końca czerwca spółka musi odbyć walne zgromadzenie akcjonariuszy. Jeśli „włoska kwestia” nadal nie będzie rozstrzygnięta, to UCI nie będzie miał prawa głosu, a największym akcjonariuszem będzie skarb państwa. W dodatku w tym roku bank kończy realizację dotychczasowej strategii. Potrzebna mu będzie nowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Ponad 1 mld zysku