Ponad 128 mln EUR dofinansowania dla 52 projektów transgranicznych

  • PAP
opublikowano: 15-02-2019, 15:42

W ciągu czterech lat w ramach programu Interreg Polska-Słowacja wsparcie uzyskały 52 transgraniczne projekty, które dofinansowano ponad 128 mln euro - poinformowało w piątek Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Program Polska-Słowacja, jak podkreślono, wyróżnia wysoki poziom wydatkowania środków unijnych. "Na koniec 2018 roku było to 28,4 proc. jego budżetu, co uplasowało go na 11 miejscu wśród wszystkich 76 programów współpracy transgranicznej Interreg w Europie" - poinformował resort w piątkowym komunikacie.

Jak dodano, wartość zawartych umów na realizację projektów wyniosła 74 proc. dostępnych środków. "To wynik wyższy o 3 proc., od średniej europejskiej" - wyjaśniono.

MIiR przypomniało, że w grudniu 2018 r. budżet programu powiększono o 23,6 mln euro. "Dzięki temu polscy i słowaccy beneficjenci mają do dyspozycji ponad 178 mln euro na współpracę transgraniczną na lata 2014-2020" - podkreślono.

"Jesteśmy zadowoleni z postępów realizacji programu Polska-Słowacja. Jego sprawne wdrażanie to zasługa jakościowo dobrych projektów. Te dobre wyniki to także efekt świetnej współpracy polskich i słowackich partnerów oraz instytucji zaangażowanych w zarządzanie programem" – powiedział, cytowany w komunikacie, wiceszef MIiR Adam Hamryszczak.

Jak poinformował resort, podczas czterech lat wdrażania programu polsko-słowacki komitet monitorujący przyznał ponad 128 mln euro dofinansowania. Wsparcie uzyskały 52 transgraniczne przedsięwzięcia (nie licząc mikroprojektów).

Realizację pierwszych projektów ukończono w 2018 roku. "Najwięcej, bo aż 18 dużych inwestycji oddano do użytku w wiodącym obszarze tematycznym programu, tj. ochronie i rozwoju dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego pogranicza" - czytamy. Wśród nich, jak podkreślił resort, znalazł się projekt flagowy "Szlak Maryjny - Światło ze Wschodu" czy wyróżniony w konkursie Komisji Europejskiej RegioStars Awards 2018 projekt "Torfowiska wysokie – europejski unikat polsko-słowackiego pogranicza". Ten ostatni zrealizowała gmina Czarny Dunajec w partnerstwie z Orawskim Muzeum Pavla Orszagha Hviezdoslava w Dolnom Kubine. W jego wyniku otwarto dla zwiedzających dwie placówki przyrodnicze z multimedialnymi ekspozycjami unikatowych na skalę europejską torfowisk.

Z kolei projekt „Szlak Maryjny” jest nową ofertą turystyczną, która połączyła w jedną trasę pielgrzymkową sanktuaria i miejsca kultu maryjnego pogranicza. Inwestycję zrealizowały parafie rzymsko- i greckokatolickie (Gaboltov, Levoča, Krosno, Litmanová, Ľutina), a także zgromadzenia: Księży Misjonarzy Saletynów-Dom Zakonny, Klasztor Znalezienia Krzyża Świętego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów), Towarzystwo Jezusowe Dom Zakonny w Starej Wsi.

W 2019 r. MIiR chce "zawrzeć jeszcze więcej umów na realizację przedsięwzięć niż w poprzednim roku". W styczniu resort dofinansował trzeci etap realizacji flagowego projektu „Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr”. Wkrótce ma się rozpocząć drugi etap podpisywania umów na realizację projektów z tzw. listy rezerwowej dziedzictwa.

"Chcemy, aby do końca roku liczba transgranicznych projektów we wszystkich trzech obszarach tematycznych była nie mniejsza niż 65" - wskazano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane