Ponad 1400 umów w ramach programu dla rolnictwa w 2004 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-06-2005, 16:38

W 2004 roku najwięcej umów lub decyzji o dofinansowanie zawarto w programie dotyczącym sektora żywnościowego i obszarów wiejskich, bo ponad 1400 - poinformowało Ministerstwo Gospodarki i Pracy w komunikacie przekazanym dziennikarzom na środowej konferencji prasowej.

W 2004 roku najwięcej umów lub decyzji o dofinansowanie zawarto w programie dotyczącym sektora żywnościowego i obszarów wiejskich, bo ponad 1400 - poinformowało Ministerstwo Gospodarki i Pracy w komunikacie przekazanym dziennikarzom na środowej konferencji prasowej.

    Przedstawiciele resortu gospodarki zaprezentowali wyniki realizacji w 2004 r. Narodowego Planu Rozwoju na lata 2004-2006. Jak poinformowali, realizacja NPR skupiała się przede wszystkim na dwóch procesach: zakończeniu przygotowań do uczestnictwa w polityce spójności UE oraz uruchamiania wdrażania programów operacyjnych i projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności UE.

    "Mamy do czynienia z ogromnym zainteresowaniem we wszystkich programach operacyjnych ze strony projektodawców. Te obawy, które były nieraz wyrażane w roku ubiegłym, że nie będzie projektów, (...) okazały się nieprawdą, to zainteresowanie jest bardzo duże" - powiedziała wiceminister gospodarki i pracy Krystyna Gurbiel.

    Gurbiel dodała, że oznacza to bardzo dużo pracy dla osób, które robią to po raz pierwszy, a także pewne opóźnienia w procesie oceny wniosków i podpisywania umów. Zaznaczyła jednak, że wielkość środków, na które zostały podpisane umowy dofinansowania, z dnia na dzień się zwiększa. Zapowiedziała również uproszczenie systemu wdrażania funduszy strukturalnych w Polsce.

    "Polska będzie największym odbiorcą funduszy strukturalnych na lata 2007-2013. Dlatego bardzo ważne jest, by w tym okresie cały system wdrażania środków był dobrze przetestowany i dobrze ugruntowany" - powiedział Luis Riera Figueras z unijnej Dyrekcji Generalnej do spraw Polityki Regionalnej.

    Jak podaje komunikat MGiP, w programie dotyczącym sektora żywnościowego i obszarów wiejskich, w 2004 roku złożono 12 tys. 371 wniosków na łączną kwotę ok. 1 mld 138 mln zł, podpisano 1 tys. 428 umów opiewających w sumie na 51,9 mln zł.

    Pod względem wartości podpisanych umów w stosunku do wielkości środków do wykorzystania, najwięcej było ich w programie dotyczącym "rozwoju zasobów ludzkich" (podnoszenie kwalifikacji, rozwój rynku pracy itp.). Wartość projektów objętych umowami i decyzjami o dofinansowanie w 2004 roku w ramach tego programu wyniosła 1,27 mld zł.

    W pierwszym roku realizacji programu rozwoju regionalnego wnioskodawcy złożyli 5 tys. 174 poprawnych wniosków o wartości przewyższającej 14 mld 393 mln zł. Wojewodowie (czyli pośrednicy w tym programie) podpisali 1 tys. 127 umów na dofinansowanie na ponad 1 mld 200 mln zł.

    W programie dotyczącym rybołówstwa i przetwórstwa ryb złożono 267 wniosków na łączną kwotę 218,7 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane