Ponad 20-proc przecena Elektrimu pociągnęła GPW w dół

ZAKŁADY LNIARSKIE "ORZEŁ" SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 11-12-2001, 17:48

WARSZAWA (Reuters) - Przecena akcji Elektrimu spowodowała spadek głównych indeksów warszawskiej giełdy. Spółka podała bowiem, że może mieć trudności ze spłatą na czas swoich zobowiązań wobec obligatariuszy w wysokości blisko 500 milionów euro, uważają analitycy.

Indeks WIG 20 stracił we wtorek jeden procent, spadając do 1.224,9 punktu, przy obrotach wynoszących ponad 370 milionów złotych. W tym tygodniu wskaźnik ten obniżył się już o cztery procent.

"Ten dzień należał do Elektrimu. Inwestorzy starali się wyprzedać jego akcje za wszelką cenę" - powiedział jeden z warszawskich maklerów.

"Spółka ta zdominuje uwagę inwestorów na jakiś czas" - dodał.

Dodał, że na polskiej giełzie może dojść do polepszenia nastrojów, jeśli amerykański Fed obniży stopy procentowe, a inwestorzy za oceanem za sprawą tej informacji będą kupować akcje.

Akcje Elektrimu straciły na wartości we wtorek nawet 35 procent, po tym jak spółka podała, że będzie musiała na wykup swoich obligacji przeznaczyć około 488 milionów euro, ponieważ prawie wszyscy obligatariusze zgłosili chęć realizacji opcji "put".

Na zamknięciu za papiery spółki płacono 9,4 złotego, czyli 22,3 procent mniej niż na koniec poprzedniej sesji. Od ubiegłego piątku kurs Elektrimu stracił już 38 procent.

Spółka podała, że pracuje nad "alternatywnymi źródłami" refinansowania długu. Szuka również możliwości sprzedaży niektórych aktywów, "między innymi aktywów branży kablowej i części aktywów telekomunikacyjnych", ale nie ma pewności, że do 17 grudnia pozyska niezbędne fundusze.

"Rozważamy scenariusze sprzedaży aktywów, ale po cenach rynkowych. Prowadzimy rozmowy z bankami na temat restrukturyzacji naszego krótkoterminowego długu. Rozmawiamy także z Vivendi" - powiedziała Reuterowi Ewa Bojar, nie podając więcej szczegółów na ten temat.

Opcja "put" na papiery polskiej spółki przypada 15 grudnia, ale ze względu na to, że jest to sobota, faktycznie jest to 17 grudnia, czyli w poniedziałek.

Właściciele mają prawo złożyć żądania wykupu obligacji po cenie 109,22 procent ich wartości nominalnej plus odsetki.

Jak uważa Michał Marczak, analityk w DI BRE Banku zapłacić za obligacje Elektrim będzie musiał w terminie najpóźniej do siedmiu dni po dniu ustalenia opcji "put".

Firmą, która zanotowała również silną zniżkę, była Netia. Było to związane z zakończonym porażką wezwaniem do sprzedaży obligacji tej spółki.

"Spadek kursu jest naturalną reakcją na nie dojście do skutku wezwania na obligacje Netii" - powiedział Paweł Bogusz, zarządzający aktywami w TFI DWS.

Spółka poinformowała w sobotę, że nie udało jej się odkupić swoich obligacji, gdyż firma nie przekonała posiadaczy swoich obligacji, aby te je sprzedali.

Netia, której dług sięga 4,2 miliarda złotych, chciała za 11-14 procent wartości odkupić 85 procent swoich obligacji wartych 850 milionów euro. Takich warunków obligatariusze nie byli w stanie zaakceptować.

Natomiast powołanie nowej rady nadzorczej KGHM Polska Miedź, która ma dokonać zmian w zarządzie nie miało większego wpływu na kurs akcji tej spółki.

Akcje KGHM kosztowały na zamnięciu 14,45 złotego, o 0,3 procent mniej niż w poniedziałek.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZAKŁADY LNIARSKIE "ORZEŁ" SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu