Ponad 38 mln zł na ratowanie krakowskich zabytków

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-03-2006, 16:19

Kwotą ponad 38  mln zł na ratowanie krakowskich zabytków dysponuje w tym roku Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. 37,5 mln zł przekazano z budżetu kancelarii prezydenta RP. Według przyjętego w piątek programu, prace konserwatorskie będą prowadzone w 103 obiektach.

Kwotą ponad 38  mln zł na ratowanie krakowskich zabytków dysponuje w tym roku Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. 37,5 mln zł przekazano z budżetu kancelarii prezydenta RP. Według przyjętego w piątek programu, prace konserwatorskie będą prowadzone w 103 obiektach. 

   Największe sumy będą przeznaczone na prace na Wzgórzu Wawelskim, zakończenie wieloletniej rewaloryzacji pałacu bp Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej i remont Pałacu Krzysztofory.      

   W Kościele Mariackim planowane jest zakończenie prac w kaplicy Kauffmanów, a w kościele św. Piotra i Pawła m.in. konserwacja oryginalnych figur 12 apostołów, które stały niegdyś przed świątynią, a zostały zastąpione kopiami.    

    Jednym z najpoważniejszych zadań w 2006 r. jest zakończenie remontu dachu i prowadzonej od kilku lat konserwacji elewacji kościoła Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu.

   Przewodniczący SKOZK  prof. Franciszek Ziejka podkreślał w piątek, że prace w 103 obiektach, z których 22 to nowe zadania, to wielkie przedsięwzięcie logistyczne.        

    Nie wszystkim udało się jednak uzyskać wsparcie z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Do SKOZK wpłynęło 175 wniosków z prośbą o dofinansowanie na łączną sumę około 100 mln zł. W programie prac nie uwzględniono m.in. wniosków szpitali, Muzeum Narodowego, gminy, a także kilku klasztorów. Przy rozdziale pieniędzy analizowana jest wartość zabytkowa obiektu, jego stan techniczny, funkcja, jaką pełni, a także możliwość współpracy z właścicielem i zaawansowanie dotychczasowych prac.    

    Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa powstał w 1978 r. Jego działalności, zgodnie z ustawą, patronuje głowa państwa. Od 1989 r., patronem tym jest prezydent RP i to za pośrednictwem jego kancelarii płyną z budżetu centralnego pieniądze na Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, które SKOZK rozdziela na prace konserwatorskie w różnych obiektach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane