Ponad 50 proc. dłużników spłaca zobowiązania na wezwanie KRD

Polska Agencja Prasowa SA
02-02-2006, 16:45

Ponad połowa dłużników spłaca swoje zobowiązania na wezwanie Krajowego Rejestru Długów (KRD), a ok. 30 proc. dłużników spłaca należności dopiero w momencie dopisania ich do rejestru - ocenia prezes zarządu KRD Biuro Informacji Gospodarczej SA Adam Łącki.

Ponad połowa dłużników spłaca swoje zobowiązania na wezwanie Krajowego Rejestru Długów (KRD), a ok. 30 proc. dłużników spłaca należności dopiero w momencie dopisania ich do rejestru - ocenia prezes zarządu KRD Biuro Informacji Gospodarczej SA Adam Łącki.

"Okazuje się, że samo ostrzeżenie KRD, wysłanie dłużnikowi wezwania do zapłaty, skutkuje w bardzo dużym odsetku" - powiedział w czwartek PAP Łącki. Ci, którzy zostają w bazie KRD na dłuższy czas, stanowią ok. 15 proc. wyjściowej grupy dłużników, którzy zostali wezwani do zapłaty - zaznaczył.  

Dodał, że KRD daje możliwość klientowi w prosty i tani sposób odzyskania swoich pieniędzy poprzez wpisanie dłużnika do rejestru. "Figurowanie dłużnika w rejestrze naraża go na duże utrudnienia w funkcjonowaniu na rynku. Uniemożliwia mu często dostęp do sektora usług finansowych, uzyskanie kredytu, leasingu czy wynajęcie biura" - powiedział.

"Dzięki informacjom z KRD, firmy leasingowe, kredytujące przedsiębiorców, już w momencie podejmowania decyzji mogą określić swoje ryzyko. Leasingodawca może obserwować swojego kontrahenta również w trakcie trwania umowy"- powiedział Łącki.

Podkreślił, że "funkcja monitoringu KRD pozwala na ciągłą obserwację wybranego podmiotu po jego numerze NIP, dzięki czemu leasingodawca wie, czy firma nie popada w problemy finansowe, co mogłoby skutkować brakiem spłat leasingowych". 

Łącki wyjaśnił, że KRD - jako biuro informacji gospodarczej - jest elektroniczną platformą do wymiany danych nt. firm zalegających ze swoimi zobowiązaniami płatniczymi. Rejestr jest też informacją o konsumentach, którzy nie wywiązują się z należnych płatności.

Ponadto KRD zawiera informacje pozytywne - "informacje o konsumentach, którzy systematycznie, terminowo spłacali swoje kredyty" - dodał.

"KRD to baza weryfikacji wiarygodności kontrahenta dla przedsiębiorcy. Jeżeli okaże się, że firma, z którą chcemy współpracować jest niewiarygodna, nie spłaca podstawowych zobowiązań, to wtedy możemy odstąpić od umowy bądź zaproponować gorsze warunki naszemu kontrahentowi" - podkreślił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ponad 50 proc. dłużników spłaca zobowiązania na wezwanie KRD