Ponad 600 paneli słonecznych

opublikowano: 08-02-2018, 22:00

Enefit Green zakończył w Estonii budowę pierwszej elektrowni słonecznej w nowej formule biznesowej.

Spółka zależna od Eesti Energia, działająca w branży energetyki odnawialnej, zakończyła budowę elektrowni słonecznej na największej farmie mleczarskiej w Estonii w miejscowości Oisu w regionie Järva. To pierwsze tego typu rozwiązanie w tym kraju. Eesti Energia sfinansowała budowę elektrowni, jest jej właścicielem i odpowiada za konserwację instalacji. Wyprodukowaną energię odkupuje od spółki przedsiębiorstwo mleczarskie. W Polsce Eesti Energia za pośrednictwem Enefit Polska pod koniec 2017 r. poszerzyła działalność o OZE i w najbliższych miesiącach zapowiada inwestycje również w źródła fotowoltaiczne, m.in. w formie pilotażowej sprzedaży instalacji dla potencjalnych wytwórców z sektora MSP.

— Rozproszone rozwiązania energetyczne wykorzystujące energię słoneczną to ogólnoświatowy trend. Nasza produkcja jest najbardziej zdywersyfikowana w krajach nadbałtyckich, ponieważ właśnie tam produkujemy energię z wiatru, słońca, biomasy, a także z odpadów komunalnych — podkreśla Aneo Kärmas z Enefit Green. Na elektrownię słoneczną zbudowaną przez Enefit Green na farmie mleczarskiej składają się 644 panele słoneczne. Moc systemu wynosi 174 kW, a panele zajmują ponad 1000 mkw. Farma kupuje od Enefit Green energię elektryczną po stałej cenie. Pokryje około 15 proc. rocznego zużycia firmy, ale większość w sezonie letnim.

— Nasze plany na polskim rynku OZE dotyczą dwóch obszarów. Pierwszy to samodzielne inwestycje w źródła. Poszukujemy projektów, które moglibyśmy przejąć i w ten sposób aktywnie wejść na rynek. Drugi obszar to sprzedaż instalacji fotowoltaicznych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Na razie będziemy jednak dostawcą rozwiązań, ale właścicielami infrastruktury będą nasi partnerzy — mówi Maciej Kowalski, dyrektor zarządzający Enefit Polska. Eesti Energia planuje wytwarzać 40 proc. energii elektrycznej z odnawialnych i alternatywnych źródeł do 2021 r. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu