Ponad tysiąc etatów w kostrzyńskiej strefie

MAG
opublikowano: 22-06-2007, 00:00

Do strefy wejdą firmy, które zainwestują 60,5 mln zł. Te, które jeszcze negocjują, obiecują dwa razy więcej plus 1 tys. miejsc pracy.

Do strefy wejdą firmy, które zainwestują 60,5 mln zł. Te, które jeszcze negocjują, obiecują dwa razy więcej plus 1 tys. miejsc pracy.

60,5 mln zł (16 mln EUR) i 160 miejsc pracy deklarują Algontec Polska, OLSA Poland i HG Poland, które wchodzą do Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSSE). Dwie pierwsze spółki produkują elementy dla koncernów samochodowych i ulokują się w Kostrzynie. Algontec zbuduje fabrykę części plastikowych wykorzystywanych do klimatyzacji. Odbiorcami będą producenci samochodów i ich poddostawcy, m.in. Faurecia, Opel, Daf Trucks, Kauter. Algontec ma już kontrakty na 90 proc. produkcji. Olsa, której właścicielem jest włoska grupa o tej samej nazwie, będzie produkować lampy samochodowe w 96 proc. na eksport, ale także dla firm Fiat Auto Poland i Opel Gliwice. HG Poland to duński producent sprzętu dla hodowców zwierząt futerkowych (klatek, skrzynek lęgowych, urządzeń do karmienia), który wybuduje zakład w Goleniowie. Te firmy są już jedną nogą w strefie.

— Prowadzimy ponadto zaawansowane rozmowy z inwestorami z branż motoryzacyjnej, metalowej i logistycznej. Wartość ich inwestycji przekroczy 30 mln EUR, a zatrudnienie tysiąc osób — dodaje Izabela Fechner z Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Dalsze inwestycje będą czekać na poszerzenie strefy.

— W marcu złożyliśmy wniosek o nowe grunty w Nowej Soli i Słubicach (niemal 50 ha) oraz o objęcie działających bądź zaczynających działalność spółek w Rzepinie, Gorzowie i Zielonej Górze. Łącznie strefa zwiększyłaby się o ponad 106 ha — zapowiada Izabela Fechner.

KSSSE stara się też o utworzenie parku technologicznego ze Szczecinem i Gryfinem.

W 2006 r. inwestycje w KSSSE sięgnęły 1,5 mld zł, a w firmach należących do strefy pracowało ponad 10 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy