Czytasz dzięki

Poprawia się sytuacja w MŚP

opublikowano: 21-06-2020, 22:00

Aż 99 proc. firm utrzymało się na rynku. Połowa skorzystała z rozwiązań zawartych w tarczy antykryzysowej.

Przedsiębiorcy z sektora MŚP powoli wracają do normalnej działalności — wynika z badania Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) „Kondycja MŚP w okresie epidemii koronawirusa oraz ocena skuteczności tarczy antykryzysowej”. Do 28 proc. obecnie z 23,3 proc. w poprzedniej edycji badania przybyło firm, których aktualny zakres działalności jest porównywalny do tego sprzed pandemii.

— Poprawę sytuacji można przypisywać przede wszystkim stopniowemu znoszeniu ograniczeń administracyjnych i powolnemu uaktywnianiu się zamkniętych do tej pory sfer działalności gospodarczej. Oczekujemy, że w kolejnych falach badania sytuacja przedsiębiorców dalej będzie się poprawiać, przede wszystkim w związku z powolnym odbudowywaniem się popytu na oferowane przez nich dobra i usługi — mówi Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK.

Badanie pokazuje także, że na rynek wracają pracownicy. Większość przedsiębiorców, bo 86,1 proc., określa aktualny stan zatrudnienia na poziomie tego sprzed pandemii.

— Z naszych pomiarów wynika jednak, że w przybliżeniu skala redukcji zatrudnienia pandemii wynosi około 3 proc., czyli 185 tys. osób. Wynik ten jest znacznie lepszy niż w poprzednich dwóch edycjach badania, kiedy liczba zredukowanych miejsc pracy sięgała 500 tys. i 600 tys. — mówi Mateusz Walewski.

Zaznacza on jednocześnie, że sytuacja małych i średnich przedsiębiorstw nadal jest trudna. Jednak aż 99 proc. firm utrzymało się na rynku, co oznacza, że tarcza antykryzysowa działa, a firmom udaje się przetrwać trudny okres. Do tej pory z instrumentów zaoferowanych w specustawach skorzystało albo korzysta52 proc. firm. Natomiast w sumie 83,2 proc. sięgnęło po tę pomoc albo zamierza to zrobić. Jedynie 16,8 proc. nie ma takich planów. Najczęściej wykorzystywanymi narzędziami są niezmiennie zwolnienia ze składek ZUS, z których korzysta już 45 proc. firm, a planuje to zrobić kolejne 30 proc. Następne najbardziej popularne ulgi antykryzysowe to dofinansowanie części wynagrodzeń oraz niskooprocentowane pożyczki z Funduszu Pracy. Co szósta firma z sektora MŚP dotychczas nie doświadczyła spadków przychodu, w tym 2 proc. firm odnotowało wzrosty. Przychody spadły aż 82,2 proc. firm.

Sprawdź program webinaru "Jak unikać problemów finansowych i skutecznie zarządzać swoimi finansami" 21 lipca, 10:00 >>

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane