Populacja rysia iberyjskiego odtworzona

DI
opublikowano: 08-12-2020, 16:41

Uznany w Portugalii za wymarły, typowy dla południowo-zachodniej Europy gatunek, został przywrócony naturze.

Iberian lynx ( Lynx pardinus ) standing on a rock in Spaing
ryś iberyjski
Iberian lynx ( Lynx pardinus ) standing on a rock in Spaing ryś iberyjski
Adobe Stock

W ciągu niespełna dekady udało się przywrócić uznany tam za wymarły gatunek rysia iberyjskiego. Wiele działań podjętych po 2011 r., w tym tworzenie dofinansowywanych przez państwo punktów ich reprodukcji, przyczyniło się do przywrócenia naturze typowego dla południowo-zachodniej Europy gatunku. Według Instytutu Konserwacji i Ochrony Przyrody (ICNF) na wolności żyje już około 150 Lynx pardinus. 20 okazów ma elektroniczny chip, dzięki czemu monitoruje się ich przemieszczanie.

O tym, że spotykany jedynie po hiszpańskiej stronie granicy gatunek w Portugalii należy uznać za wymarły, poinformowała w 2007 r. ekologiczna organizacja Quercus. Kluczowe w jego odrodzeniu było porozumienie z władzami Hiszpanii dotyczące sprowadzenia z Andaluzji kilkunastu okazów do portugalskiego Silves. W przygotowanym tam centrum reprodukcyjnym w 2011 r. urodziły się pierwsze od wielu lat rysie, a trzy lata później zaczęto wypuszczać pierwsze pary do naturalnych warunków.

Ryś iberyjski, zwany też cętkowanym, jest jest dwa razy mniejszy od występującego w Polsce rysia eurazjatyckiego. Żywi się głównie królikami, myszami i dzikim ptactwem. [DI, PAP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane