Populacja wschodnich Niemiec najniższa od 114 lat

opublikowano: 13-06-2019, 12:54

Liczba ludzi zamieszkujących wschodnią część Niemiec ostatnio była tak niska w 1905 roku. Tymczasem zachodnia część kraju ma rekordowo wysoką populację.

Badanie przeprowadzone przez oddział instytutu Ifo z Drezna pokazało, że pomimo rozpoczętej 30 lat temu reunifikacji NRD i RFN obie części kraju „oddalają się” od siebie. Jego autor, Felix Rösel prognozuje, że we wschodnich Niemczech liczba ludności spadnie w tym roku do 13,6 mln, czyli poziomu z 1905 roku. Tymczasem zachodnie Niemcy, na obszarze których zamieszkiwało  114 lat temu 32,6 mln ludzi, osiągną w obecnym roku populację 68,3 mln osób.

- Utrzymujący się wpływ powojennego podziału Niemiec jest czymś, czego opinia publiczna całkowicie nie dostrzega, nawet dzisiaj – powiedział Rösel.  

Jego zdaniem, próbując sobie radzić z problemem władze nie powinny koncentrować się tylko na pomocy dużym miastom na wschodzie.

- Podział Niemiec „wykrwawił” obszary wiejskie na wschodzie na śmierć – powiedział Rösel. – Zaprzestanie udzielania im wsparcia byłoby szczególnie nieuczciwą podwójną karą – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.de

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy