Popyt na miedź spada

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 25-04-2003, 00:00

Nerwowo zrobiło się na rynku metali. W czwartek ceny miedzi spadły poniżej 1600 dolarów za tonę. Niekorzystnie na notowania tego surowca zaczyna wpływać szalejący w Azji wirus SARS. Nie można wykluczyć dalszego spadku cen, gdyż analitycy obawiają się spadku popytu na miedź ze strony Chin, dotkniętych epidemią azjatyckiego wirusa.

Zaskakujące informacje docierały wczoraj z Wiednia, gdzie odbywa się spotkanie przedstawicieli organizacji państw-eksporterów ropy naftowej (OPEC). Po wcześniejszych zapowiedziach obniżenia wydobycia ropy, w czwartek rynek obiegła informacja, że kartel nie ma planów obniżenia obowiązujących kwot wydobywczych.

W ocenie niektórych przedstawicieli OPEC kluczowe znaczenie będzie mieć przywrócenie dyscypliny wśród producentów z kartelu. Oficjalnie ustalony przez kartel limit dostaw ropy to 24,5 mln baryłek dziennie. Szacuje się, że obecnie producenci z OPEC dostarczają dziennie ponad 26 mln baryłek. Największym eksporterom zależy również, by utrzymać ceny ropy na poziomie 25 dolarów za baryłkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu