Czytasz dzięki

Popyt na ropę w Chinach powrócił do poziomu sprzed lockdownu

opublikowano: 18-05-2020, 16:02

Zapotrzebowanie na ropę naftową w Państwie Środka wróciło do poziomu sprzed okresu, kiedy Pekin nałożył blokadę krajową w celu ograniczenia rozprzestzren9ania się epidemii koronawirusa.

Eksperci podkreślają jednak, że są problemy z określeniem dokładnego poziomu popytu na ropę w Chinach w czasie rzeczywistym. Osoby monitorujące konsumpcję ropy (m.in. handlowcy) oceniają, że obecnie wynosi ona około 13 mln baryłek dziennie. To nieco mniej niż 13,4 mln w maju 2019 r. i 13,7 mln w grudniu ubiegłego roku.

Popyt byłby wyższy, gdyby nie niskie zapotrzebowanie na paliwo lotnicze, które utrzymuje się na znacznie niższym poziomie niż rok wcześniej.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna, która publikuje uważnie obserwowane przez rynek szacunki podaży i popytu, jest znacznie bardziej pesymistyczna co do konsumpcji w Chinach. W raporcie z ubiegłego tygodnia prognozowani, że azjatycki gigant będzie zużywał mniej ropy każdego miesiąca przez resztę roku niż w tym samym okresie 2019 r.

Tymczasem niezależne rafinerie w Chinach, jak wynika z danych, przetwarzają ropę na rekordowym poziomie prawie 75 proc. swoich zdolności, znacznie więcej niż 60 proc. rok temu. Zakłady te mają łączną wydajność rafinacji wynoszącą około 4 mln baryłek dziennie, co stanowi jedną czwartą całkowitej produkcji Chin.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane