POPYT NA USŁUGI BUDOWLANE ROŚNIE

Radosław Górecki
opublikowano: 28-05-1999, 00:00

POPYT NA USŁUGI BUDOWLANE ROŚNIE

Konkurencja w trakcie przetargów jest bardzo ostra

W Wielkopolsce buduje się dużo, więc firmy nie narzekają na brak zamówień. Oferty składane na przetargach są coraz atrakcyjniejsze pod względem cen. Przedsiębiorcy twierdzą, że wykonawcy nie dążą do specjalizacji.

Zdaniem Wojciecha Wierzbickiego, prezesa poznańskiego Budimexu, popyt na usługi budowlane w Wielkopolsce rośnie.

Krajowy lider

— Wielkopolska nigdy nie była regionem, który pozostawałby w tyle. W mojej ocenie jest to rynek bardzo atrakcyjny — twierdzi Wojciech Wierzbicki.

Nasz rozmówca nie zaobserwował wśród generalnych wykonawców tendencji do specjalizacji.

— Oczywiście można powiedzieć, że jakieś przedsiębiorstwo wykonało więcej obiektów danego typu, ale nie oznacza to, że w czymś się specjalizuje i nie będzie groźnym rywalem w innym przetargu. Konkurenci są bardzo dobrzy i trzeba to brać pod uwagę — dodaje Wojciech Wierzbicki.

Trudny wybór

Organizatorzy przetargów twierdzą, że rośnie liczba ofert atrakcyjnych pod względem cenowym.

— Walka jest zażarta. Do przetargu staje np. dwadzieścia firm, z czego piętnaście ofert jest od razu do zaakceptowania. Z tej liczby zostaje siedem, w których różnice cen wahają się na poziomie 8-9 proc. Dodatkowo koszt każdej z tych propozycji jest niższy od wstępnego kosztorysu. Oznacza to, że zaczęły działać prawa rynku. Coraz mniej jest przetargów, w których ceny byłyby bardzo zróżnicowane, więc decyzje są coraz trudniejsze. Nie zawsze jednak o wyborze oferty przesądzają ceny, liczy się też zaplecze techniczne, którym dysponują firmy — zaznacza Bogdan Butwoski z Wielkopolskiej Izby Budownictwa.

— Firmy walczą jakością, cenami, terminem realizacji. Nie wyklucza to w żaden sposób współpracy, np. w Wielkopolskiej Izbie Budownictwa czy innych gremiach. Ta obfitość dobrych ofert jest między innymi powodem dużego zainteresowania inwestorów regionem wielkopolskim — podkreśla Jerzy Kaczmarek, prezes zarządu Leszczyńskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego.

Bez wyjątku

W opinii przedsiębiorców z Wielkopolski, popyt na usługi rośnie praktycznie w każdym sektorze budownictwa.

— Tak dzieje się w budownictwie mieszkaniowym, nieco gorzej jest z przemysłowym, ale sytuacja jest stabilna. Rośnie natomiast budownictwo biurowców, na które jest duże zapotrzebowanie — ocenia Grzegorz Pabisiak, prokurent firmy Echterhoff Polska.

— Kiedyś dominowało budownictwo obiektów handlowo-usługowych. Teraz spodziewamy się wzrostu zainteresowania hotelami i obiektami usługowymi oraz przemysłowymi. Powoli rozwija się budownictwo mieszkaniowe, ale tu zapał inwestorów hamuje niepewność co do przyszłości ulg podatkowych — zauważa Wojciech Wierzbicki.

— Obserwujemy od kilku lat ożywienie, jeśli idzie o budowę obiektów użyteczności publicznej i handlowo-usługowych oraz przemysłowych, w tym także budynków o konstrukcji stalowej — dodaje Jerzy Kaczmarek.

Radosław Górecki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / POPYT NA USŁUGI BUDOWLANE ROŚNIE