Popyt na złotego nie maleje

TMS
opublikowano: 25-02-2008, 10:18

Piątkowa sesja była kolejną, która przyniosła umocnienie się polskiej waluty. Już na początku ubiegłego tygodnia sugerowaliśmy, że możliwe są spadki kursów USD/PLN oraz EUR/PLN poniżej ostatnich minimów. Prawdopodobieństwo tego scenariusza rosło z każdym dniem i  naszym zdaniem może się on zrealizować już na sesji dzisiejszej. Obecnie złoty ma bardzo sprzyjające warunki do dalszej aprecjacji.

Ostatnie dobre dane fundamentalne, kurs EUR/USD w okolicach ostatnich szczytów oraz brak spadków na giełdach są dla polskiej waluty bardzo korzystne. Ważne będą także publikowane dziś informacje o sprzedaży detalicznej oraz bezrobociu w styczniu. Jeśli także te dane okażą się lepsze od prognoz to podwyżka stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej stanie się niemal pewna.

Obecnie oczekiwania na dalsze podnoszenie kosztu pieniądza w Polsce są dość duże, a ostatni raport Merrill Lynch o rynkach wschodzących jeszcze je zwiększył. Prognozuje się w nim bowiem wzrost inflacji w Polsce do poziomu 5 %. Warto w tym miejscu wspomnieć o wypowiedzi ministra finansów Jacka Rostowskiego, którzy przypominał, że przez tak wysoką dynamikę wzrostów cen Polska może przestać spełniać kryterium inflacyjne.
Nadal zakładanym przez nas scenariuszem na najbliższe sesje jest dynamiczne umocnienie złotego na początku tygodnia i rozpoczęcie większej korekty w drugiej połowie tego tygodnia. Należy jednak pamiętać, że gdyby jednak wybicie z obecnej konsolidacji na warszawskiej giełdzie nastąpiło w górę to wspomniana korekta złotego może zostać przesunięta znacznie w czasie. Naszym zdaniem jest to jednak mniej prawdopodobny scenariusz.

Zmiany kursu EUR/USD w tym tygodniu będą pilnie obserwowane przez inwestorów. Zamknięcie tygodnia na poziomie 1,4830 zwiększa szanse na kolejny test historycznego maksimum ustanowionego w listopadzie ubiegłego roku na poziomie 1,4967. Od tego momentu para  pozostaje w szerokiej konsolidacji, której dolne ograniczenie stanowi grudniowe minimum 1,4310.  Generalnie patrząc, rejon 1,4900-1,4970 zdefiniować można jako potrójny szczyt na wykresie dziennym. Niezależnie jednak od wymowy takiej formacji, biorąc pod uwagę kolejne ruchy korekcyjne w dół, których zasięg za każdym razem był mniejszy (rysując tym samym wzrostowy trójkąt) należy się liczyć z czwartym już atakiem na szczyty. Kluczowym wsparciem w krótkim terminie jest poziom 1,4760, stanowiący istotny opór techniczny w ubiegłym tygodniu ( 61,5% zniesienia ostatniego ruchu spadkowego 1,4940-1,4445 ). Pierwszą barierę dla ewentualnych wzrostów są piątkowe szczyty 1,4860. Dzisiaj rano dolar pozostaje stabilny wobec euro i porusza się w przedziale 1,4805- 1,4830. Być może do rozstrzygnięć przyjdzie nam poczekać do przyszłego tygodnia, kiedy to publikowane będą dane z amerykańskiego rynku pracy, tradycyjnie mające znaczący impakt na wycenę dolara. Jak pamiętamy w poprzednim miesiącu,  pomimo słabych danych o nowych miejscach pracy w USA,  EUR/USD nie zdołał pokonać 1,4967 i w konsekwencji spadł do poziomu 1,4440. Dzisiaj rano waluta amerykańska umocniła się wobec funta. GBP/USD spadł z poziomu 1,4700 do 1,4620 i tym samym ponownie znajduje się poniżej średnioterminowej linii spadkowej poprowadzonej ze szczytów 2,1165. Wzrosty na giełdach azjatyckich nie wpłynęły natomiast na wartość jena, który pozostaje wobec euro jak i dolara w okolicach piątkowego zamknięcia.  Ewentualnemu umocnieniu waluty japońskiej sprzyjać mogą plany funduszy inwestycyjnych z Chin o wzroście zaangażowania w aktywa jenowe. Poniedziałek rozpoczyna serię publikacji z amerykańskiego rynku nieruchomości, która potrwa do środy. W tym czasie poznamy trendy panujące na tym rynku i obejmą one kolejno dane o wielkości sprzedaży na rynku wtórnym, indeks S&P, ceny nieruchomości w czwartym kwartale oraz liczbę sprzedanych domów na rynku pierwotnym. 

Marcin Ciechoński
Andrzej Gondek
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Polecane