Popyt osłabia bilans płatniczy

BMK
opublikowano: 14-12-2006, 00:00

Październikowy deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł 482 mln EUR. Saldo obrotów towarowych było ujemne i wyniosło 269 mln EUR — poinformował NBP.

Ekonomiści spodziewali się lepszych wyników, jednak — jak zapewnia Bartosz Pawłowski, ekonomista ING — tego typu rozbieżności nie są dla wyników bilansu płatniczego niczym szczególnym.

— Z danych o obrotach towarowych wynika, że dynamika eksportu wyniosła w październiku 24 proc., a importu 27,8 proc. To świadczy o odbudowującym się popycie wewnętrznym i większej skłonności do importu, czego można było się spodziewać. Jednak deficyt na rachunku obrotów bieżących pozostaje na poziomie 1,9 proc. w relacji do PKB, co nie będzie miało negatywnego wpływu na złotego. W ciągu ostatniego 1,5 roku deficyt wynosił średnio 2 proc. PKB — mówi Bartosz Pawłowski.

W październiku wartość eksportu wyniosła 9,26 mld EUR, przy imporcie 9,52 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Polecane