Popyt pozwala na wzrost cen

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 16-04-2008, 00:00

Dane o inflacji w Polsce, a także te z rynku pracy, nie były zaskakujące. Ceny w relacji rocznej wzrosły o 4,1 proc., zatrudnienie o 5,9 proc., a wynagrodzenia o 10,2 proc. To nieco poniżej oczekiwań rynkowych. Nieco większy od oczekiwanego jest też deficyt na rachunku bieżącym w lutym, choć tu najważniejsze są inne liczby — dynamika eksportu (26,3 proc. r/r) i importu (35,6 proc. r/r).

Informacje GUS potwierdzają obraz polskiej gospodarki — rozwijamy się szybko, sytuacja na rynku pracy jest nadal napięta, zaś zagrożenie inflacyjne aktualne. Najważniejszy jest jednak kierunek, w którym zmierza polska gospodarka. Na świecie mamy spowolnienie gospodarcze, a w kraju bardzo szybkie umocnienie waluty. Spekulacyjny charakter tego procesu nie pozwala zakładać jego trwałości. Na globalnych rynkach surowcowych zmienność cen od początku roku jest nadzwyczajnie wysoka, zwłaszcza żywności. Niższy, roczny wskaźnik, maskuje nieco niekorzystną strukturę danych inflacyjnych. Mamy umiarkowany wzrost cen żywności, ale zaskakujący wzrost cen obuwia i odzieży oraz kolejny istotny wzrost cen w kategorii hotele i restauracje. Oznacza to, że presja popytowa pozwala już na wzrost cen i wpłynie na wzrost inflacji netto.

Z drugiej strony dane o dynamice eksportu mogą napawać optymizmem. Oznacza to, że polskie firmy radzą sobie nie tylko ze spadkiem popytu zewnętrznego, lecz także z mocnym złotym. Oczywiście nie ma pewności, że taka sytuacja utrzyma się w kolejnych miesiącach. Interesujące będą dane o eksporcie z kwietnia i maja. Generalnie podtrzymujemy nasz pogląd, że polska gospodarka w tym roku nie odczuje w znaczącym stopniu skutków amerykańskiego kryzysu, zaś inflacja będzie wzrastać przynajmniej do sierpnia (4,8-4,9 proc. r/r). Uważamy także, że RPP podniesie jeszcze stopy procentowe, choć nie w kwietniu.

Przemysław Kwiecień

X-Trade Brokers DM

przemyslaw.kwiecien@xtb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu