Poręczenia: niepewne środki

Monika Niewinowska
23-08-2002, 00:00

Resort gospodarki oficjalnie ogłosił rozpoczęcie programu „Kapitał dla przedsiębiorczych”, zakładającego m.in. uruchomienie sieci funduszy poręczeniowych i pożyczkowych. Znaczna część środków na jego realizację ma pochodzić z UE.

Ministerstwo Gospodarki (MG) oficjalnie zaprezentowało wczoraj program „Kapitał dla przedsiębiorczych”. Efektem projektu ma być stworzenie 16 lokalnych i 100 regionalnych funduszy poręczeniowych i pożyczkowych, z których korzystać będą małe i średnie firmy. Na realizację przedsięwzięcia trafi blisko 1 mld zł. Problem w tym, że kwota ta pozostaje w sferze szacunków. Aż 75 proc. środków ma bowiem pochodzić ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, których wysokość nie została jeszcze ustalona.

— W lipcu rozpoczęliśmy negocjacje dotyczące finansowania przez Brukselę „Narodowego planu rozwoju”, do którego należy również program „Kapitał dla przedsiębiorczych”. O konkretnych efektach rozmów będziemy mogli mówić dopiero w styczniu 2004 r. — przyznaje Jacek Piechota, minister gospodarki.

Komisja Europejska (KE) ma życzliwy stosunek do rządowego programu. Niektóre szczegóły budzą jednak jej wątpliwości.

— Komisja z reguły przeznacza jednak środki na rozwój już istniejących struktur, co minimalizuje ryzyko niepowodzenia przedsięwzięcia. Dlatego na pierwszy etap realizacji programu środki zaangażowane zostały jedynie na dofinansowanie już istniejących funduszy poręczeniowych — opolskiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Rząd miałby z pewnością lepszą pozycję przetargową, gdyby koncepcja programu zakładała większy udział już istniejących instytucji — mówi Jerzy Kwieciński, odpowiedzialny w polskim przedstawicielstwie KE za sektor małych i średnich przedsiębiorstw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Poręczenia: niepewne środki