Porównujemy pensje polskie do zagranicznych

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 04-08-2014, 06:39

Przez ostatnią dekadę pensje na Zachodzie praktycznie stały w miejscu, a nasze wzrosły o 36 proc. Różnice między stawkami jednak nadal są ogromne.

Według naszych obliczeń na podstawie danych Eurostatu, przez ostatnią dekadę średnie zarobki obywateli większości państw Zachodniej Europy niemal nie zmieniła się. W Niemczech średnia pensja przez dziesięć lat wzrosła nominalnie o 23 proc., ale realnie – po uwzględnieniu inflacji – siła nabywcza niemieckiej średniej pensji poszła w górę zaledwie o 3,8 proc. Niewiele lepiej jest w Holandii – przeciętne wynagrodzenie tamtejszego pracownika przez dekadę wzrosło realnie jedynie o 5,4 proc.

Jeszcze gorzej prezentuje się rynek pracy w Wielkiej Brytanii. Przeciętna pensja nominalnie wzrosła o 26 proc., jednak po uwzględnieniu inflacji faktyczna wartość wynagrodzenia brytyjskich pracowników wręcz spadła – mogą oni kupić w sklepie za swoją pensję o 4,5 proc. mniej towarów, niż w 2004 r. Do tego stanu w dużej części przyczynili się prawdopodobnie pracownicy z Polski i z innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Masowa imigracja z drugiej połowy minionej dekady spowodowała istotny wzrost podaży pracowników na tamtejszym rynki i obniżyła realne stawki za godzinę pracy.

Na tle Europy Zachodniej relatywnie dobrze wypada Polska. Przez ostatnią dekadę średnia pensja w polskiej gospodarce (dane na podstawie tej samej metodologii Eurostatu) wzrosła realnie o 35,6 proc. – statystyczny Polak za swoją pensję może nabyć o jedną trzecią więcej dóbr i usług, niż kiedy wchodziliśmy do Unii. W dodatku liczba takich pracowników wzrosła o 13,6 proc., więc realne dochody gospodarstw domowych z pracy najemnej wzrosły o 54 proc.

To znaczy, że od wejścia do UE odrobiliśmy sporą część straty do bogatszych krajów europejskich. Czy to jednak wystarczy, aby Polakom przestało się pracować za granicą i zaczęli wracać do kraju? Raczej nie. Choć różnice w zarobkach zmniejszyły się, to nadal są ogromne. Średnia pensja w polskiej gospodarce w pierwszym kwartale 2014 r. wyniosła 3895 zł brutto. We wszystkich krajach, które goszczą największą rzeszę polskich emigrantów, zarobki nadal są kilkakrotnie wyższe. W Wielkiej Brytanii i w Niemczech przeciętne wynagrodzenie – licząc w złotych przy obecnym kursie – wynosi ponad 14 tys. zł. W Holandii to prawie 13 tys. zł, a w Irlandii – ponad 11 tys. zł.Więcej w poniedziałkowym „Pulsie Biznesu”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Porównujemy pensje polskie do zagranicznych