Czytasz dzięki

Porozumienie coraz bliżej

Błażej Kiermasz, DM TMS Brokers S.A.
opublikowano: 23-06-2015, 09:26

Dziś ponownie uwagę przyciągać będą doniesienia w sprawie Grecji. Co prawda porozumienie dotyczące Grecji nie zostało jeszcze osiągnięte, jednak wczorajsze pozytywne komentarze ze strony m.in. Eurogrupy zostały potraktowane jako zwiastun osiągnięcia konsensusu.

Najprawdopodobniej dojdzie do tego już w środę na spotkaniu Eurogrupy, a liderzy Unii Europejskiej podpiszą porozumienie na czwartkowo-piątkowym szczycie. 

DAX pozostaje w euforii. Po wczorajszym aż 4 proc. wzroście (najsilniejszy od ponad 2 lat), dziś ponownie zwyżkuje o niemal 1 proc.  Silne zyskiwały na wartości także pozostałe europejskie indeksy. Temu zjawisku towarzyszył spadek cen niemieckich obligacji oraz wzrost cen papierów dłużnych państw peryferyjnych strefy euro (Portugalii, Włoch, Hiszpanii). Wywołało to zacieśnianie się różnicy pomiędzy rentownościami Bundów i obligacji krajów peryferyjnych (najsilniejsze w ujęciu dziennym od niemal 2,5 roku), Co ciekawe nie przełożyło się to na wzrosty notowań EUR/USD, tak jak miało to miejsce w przeszłości w przypadku występowania takiego zjawiska. Porozumienie w sprawie Grecji paradoksalnie może przełożyć się na osłabienie euro. Jednym z powodów może być perspektywa szybszej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Dziś ważna nie tylko Grecja

Najsilniejszą walutą z grona G-10 jest dziś dolar australijski, który zyskuje dzięki lepszemu od konsensus odczytowi PMI z Chin. Kolejnym beneficjentem tego wydarzenia są notowania miedzi, które wzrastają o ponad 1,5 proc. Dziś warto zwrócić także uwagę na publikację indeksów PMI ze strefy euro, a także zamówień na dobra trwałego użytku z USA.

Indeks ZEW sugeruje, że odczyty z Niemiec mogą okazać się nieco słabsze od konsensusów, które zakładają utrzymanie się indeksów PMI na mniej więcej zbliżonych poziomach do poprzedniego miesiąca.

W maju zamówiono zaledwie 11 samolotów marki Boeing, co nie jest dobrym prognostykiem przed publikacją zamówień na dobra trwałego użytku w Stanach Zjednoczonych. Według konsensus mają one spaść w ujęciu miesięcznym o 1,0 proc. Naszym zdaniem odczyt może zejść nawet poniżej poziomu -2,0 proc., co powinno osłabić dolara amerykańskiego. Ważne będzie jednak także to, jak wypadną zamówienia z wyłączeniem środków transportu. Tu konsensus jest już nieco bardziej optymistyczny i zakłada ich przyrost w maju o 0,5 proc. m/m.

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Błażej Kiermasz, DM TMS Brokers S.A.

Polecane