Czytasz dzięki

Porozumienie możliwe rzutem na taśmę?

Rafał Sadoch, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 16-10-2020, 10:34

Obawy związane z rozprzestrzenianiem się wirusa zbierają żniwo na rynkach finansowych. W dniu wczorajszym na nowe restrykcje zdecydował się Londyn i Paryż, co w niedługim czasie odbije się w danych.

Trajektoria liczby nowych przypadków pozostaje wznosząca, co sugeruje możliwość wejścia w życie jeszcze silniejszych ograniczeń. Notowania ropy w obawie o spadek popytu zniżkowały w dniu wczorajszym momentami o przeszło 4%, niemniej jednak finalnie w przypadku odmiany WTI udało się utrzymać poziom 40 USD za baryłkę. Sytuację poprawił nieco prezydent Trump, który zakomunikował, że będzie optował za przyjęciem pakietu fiskalnego w wysokości 1.8 bln USD. Część Republikanów w Senacie pozostaje niechętnych tej propozycji i amerykański prezydent będzie próbował ich przekonać do poparcia takiego rozwiązania.

Europejskie indeksy zakończyły wczorajszą sesję na ponad 2% minusach i dziś rynek próbuje częściowo odreagować wczorajszą przecenę, która dodatkowo była podsycana przez gorsze wyniki europejskich spółek za III kw. Spadki na Wall Street okazały się być zdecydowanie płytsze, bowiem jedynie technologiczny Nasdaq osunął się o niecały 1%, a spółki przemysłowe oscylowały wokół kreski.

W sytuacji, gdy liczba nowych przypadków cały czas rośnie, a poszczególne rządy decydują się na wprowadzanie obostrzeń inwestorzy powinni stronić od ryzyka przez weekendem w obawie o możliwość pojawienia się ujemnych luk cenowych podczas poniedziałkowego otwarcia. Na początku piątkowej sesji notowania kontraktu terminowego na S&P 500 pozostają poniżej 3500 pkt., podczas gdy niemiecki Dax utrzymuje się w okolicach 12700 pkt.

Na rynku walutowym kurs EURUSD utrzymuje się powyżej 1.17, niemniej jednak ryzyka pozostają asymetryczne w dół w związku z podwyższoną awersją do ryzyka i rozprzestrzenianiem się epidemii w Europie. Nie najlepiej wypadły też wczorajsze dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, które okazały się najgorsze od sierpnia.

Dziś w kalendarium należy zwrócić uwagę na dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA za sierpień. O ile w przypadku pozytywnych zaskoczeń reakcja rynkowa powinna być umiarkowana, to jednak negatywna niespodzianka może już wzbudzić większy niepokój na rynkach. Ważniejsze w tym względzie może okazać się indeks Uniwersytetu Michigan obrazujący nastroje amerykańskich gospodarstw domowych w październiku.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Sadoch, Biuro maklerskie mBanku S.A.

Polecane