Porta otwarta na Wschód

opublikowano: 29-11-2018, 22:00

Eksport producenta drzwi na Białoruś zwiększył się w minionym półroczu o 15 proc., a na Litwę — o ponad 40 proc.

Grupa Porta KMI Poland to jeden z największych producentów drzwi w środkowo-wschodniej Europie. Ma pięć fabryk: cztery w Polsce — w Bolszewie, Suwałkach i dwie w Ełku oraz jedną w Aradzie w Rumunii. Produkuje w nich ponad 65 tys. różnego rodzaju drzwi i ponad 60 tys. ościeżnic miesięcznie. Coraz większa ich część jedzie za wschodnią granicę.

W Rosji, na Białorusi, Ukrainie oraz w państwach bałtyckich firma obsługuje przede wszystkim rynek inwestycyjny, gdzie poprzez sieć dilerów współpracuje przy wyposażaniu budynków użyteczności publicznej i mieszkaniowych. Dużą część sprzedaży na Wschód stanowią więc drzwi techniczne.

Porta może pochwalić się m.in. kontraktami na dostawę blisko 600 drzwi dla narodowego stadionu Dynamo Mińsk. Wyprodukowała także 850 drzwi, w tym przeciwpożarowych, akustycznych i montowanych pomiędzy pomieszczeniami, dla Sądu Najwyższego w białoruskiej stolicy.

Sieć Hilton by Hampton wyposażyła swój nowo oddany do użytku hotel w białoruskim Brześciu w 200 skrzydeł marki Porta. Inne ważne inwestycje w tym regionie to hotel Alotf (sieć należąca do grupy Marriott) zbudowany niedawno w Kijowie. Wszystkie zamontowane w tym budynku drzwi pochodzą z fabryk Porta KMI Poland. Do szpitala Oxford Medical w stolicy Ukrainy trafiło 100 skrzydeł metalowych wyprodukowanych przez fabrykę Porta Steel. Drzwi polskiego producenta są także w hotelu Marriott w Wilnie. Plan inwestycyjny Porta KMI Poland na lata 2015-19 zakłada, że na innowacje technologiczne wyda 163 mln zł. Efektem ma być wzrost efektywności i mocy produkcyjnych.

Plany na ten rok mówiły o inwestycjach wartości około 40 mln zł. Dwa najważniejsze projekty to linia produkcyjna TechnoPorta w fabryce w Bolszewie oraz centrum logistyczne z magazynem centralnym w Nidzicy. Oddanie do użytku pierwszej inwestycji zaplanowano na ten rok, drugiej na przyszły.

Porta KMI Poland działa od 1992 r. i zatrudnia ponad 1,8 tys. osób. W 2017 r. jej sprzedaż wyniosła prawie 407 mln zł. © Ⓟ

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu