Portale to melodia... przyszłości

Kamil Zatoński
opublikowano: 16-07-2004, 00:00

Wczorajsze walne zgromadzenie akcjonariuszy Interii.pl miało zdecydować o emisji do 1,9 mln akcji. Chętni na objęcie nowych walorów zapewne się znajdą, jednak nadzieja na zyski w tej branży to wciąż melodia przyszłości. W oczekiwaniu na decyzję akcjonariuszy kurs spółki zniżkował w trakcie wczorajszej sesji nawet o 9 proc. Na wykresie notowań krakowskiego portalu ukształtowała się formacja głowy i ramion, która zapowiada zmianę trendu na spadkowy. Przebicie przy dużych obrotach linii szyi na poziomie 11,50 zł może sprowadzić jej notowania do 7 zł. Taki scenariusz staje się tym bardziej prawdopodobny, że przyszłym udziałowcom spółki będzie zależało na zakupie akcji z jak największym dyskontem.

W znacznie lepszej sytuacji jest Grupa Onet, jedyny giełdowy konkurent krakowskiej spółki. Nie tylko dlatego, że Onet.pl, najcenniejsze aktywo grupy, jest pierwszym graczem na rynku (Interia.pl jest trzecia), ale także ze względu na wyniki. Niedawne porządki w strukturze grupy przyniosły wyraźną poprawę kondycji finansowej. Skonsolidowany zysk netto w I kwartale wyniósł 20,5 mln zł, wobec 5 mln straty rok wcześniej. Inwestorzy natychmiast docenili próby wyjścia na prostą, windując kurs od początku roku o ponad 150 proc. Od trzech miesięcy notowania utknęły jednak w trendzie bocznym. Gracze chyba trochę na wyrost zaufali perspektywom spółki i obecnie czekają na wyniki drugiego kwartału.

Tymczasem Interia.pl pozostała daleko w tyle za rywalem (stopa zwrotu od początku roku 30 proc.), choć i tak zachowywała się lepiej niż WIG (plus 11 proc.). Nadzieją dla inwestorów, którzy nie zniechęcili się na dobre do branży po bańce internetowej, może być odbicie na rynku reklamy, rosnącym 30-40 proc. rocznie. Branży sprzyjać powinno także odrzucenie przez Senat kuriozalnego pomysłu o konieczności rejestracji użytkowników kont poczty elektronicznej. Jeśli w dodatku pieniądze z emisji pozwolą Interii na szybkie dojście do progu rentowności operacyjnej, to jej akcje powrócą do łask inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Portale to melodia... przyszłości