Portfel PB przygotuje się na hossę

Komitet inwestycyjny szykuje przebudowę redakcyjnego portfela. Pomogą w niej czytelnicy Pb.pl

Od sierpniowego dołka notowania Portfela PB odbiły się prawie o 5 proc. To trzykrotnie więcej, niż w tym czasie zyskał indeks WIG. Liczymy na przełamanie złej passy redakcyjnego portfela, który od początku roku stracił 21,5 proc. wartości. Szanse na to daje powolna poprawa koniunktury na rynku małych spółek, na które postawiliśmy.

Choć z gospodarki wciąż nie nadchodzą sygnały, potwierdzające ożywienie, a giełda przewodzących europejskiej gospodarce Niemiec wciąż nie może wyrwać się z korekty, to zwyżki są bardziej prawdopodobnym scenariuszem. Indeks małych spółek WIG250 stracił od szczytu sprzed niemal dokładnie dwunastu miesięcy ponad 18 proc. Tymczasem w historii warszawskiej giełdy tylko raz zdarzyło się, żeby przeceną na rynku małych spółek zakończyły się dwa lata z rzędu (było to w latach 2001-02). Z wyjątkiem tego przypadku po roku zakończonym na minusie małe spółki rosły potem zawsze przez dwa lata z rzędu.

Dlatego postanowiliśmy przygotować redakcyjny portfel na zwyżkowy scenariusz. W planowanej przebudowie portfela pomogą propozycje od naszych czytelników (dotychczasowe głosy wskazywały m.in. na Kopex i ZE PAK). Propozycje należy uzasadnić i przesłać na adres portfel@ pb.pl. Część spółek będzie musiała jednak opuścić portfel. Na cenzurowanym znalazł się Asbis. Przed związanym z kryzysem na Ukrainie załamaniem kursu sprzedaliśmy z solidnym zyskiem dwie trzecie posiadanego pakietu. Dlatego sprzedaż pozostałego niewielkiego pakietu ze stratą nie będzie bolesna.

Zawiódł nas także Atrem, którego notowania spadły od wejścia do portfela o 31,1 proc. Całkiem niezłe perspektywy — jak wynika z analizy technicznej — rysują się przed znajdującymi się w portfelu Apatorem, ZPUE, Quercusem i Echem Investment. Ewentualne zniżki notowań Magellana nie powinny tymczasem przekroczyć pułapu 60 zł (analizy wszystkich spółek portfelowych wkrótce na portalu pb.pl).

5 najciekawszych propozycji inwestycyjnych od internautów nagrodzimy książkami i gadżetami, ufundowanymi przez Dom Maklerski BOŚ — partnera Portfela PB. Regulamin konkursu znajduje się na pb.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane