Portfel PB w poszukiwaniu straconego czasu

Komitet Inwestycyjny
opublikowano: 27-07-2009, 00:00

W ubiegłym tygodniu nie mieliśmy szans na dobry wynik naszego portfela. Kiedy WIG20 przekraczał kolejne bariery i ostatecznie zyskał aż 10 proc., wartość naszych inwestycji praktycznie się nie zmieniła. Dlaczego? Nie sprzyjało nam to, że nie inwestujemy agresywnie (w gotówce wciąż mamy ulokowane 30 proc. portfela) i postawiliśmy na średnie i mniejsze spółki. W szczególności te, które stosunkowo dobrze radzą sobie na słabszym rynku (Mercor, Kruszwica, Anti). Tymczasem ostatnio w cenie były przede wszystkim blue chipy.

Użytkownicy forum PB dużych spółek raczej nie "lansują", dlatego na kolejnym posiedzeniu Komitetu Inwestycyjnego nasz wybór znów był ograniczony do popularnych "misiów". Zdecydowaliśmy się na LZPS Protektor, producenta obuwia specjalistycznego. Choć spółka też odczuwa skutki kryzysu (prezes Piotr Skrzyński przyznawał, że widoczny jest spadek zamówień na obuwie robocze, po cięciach budżetowych mniej pieniędzy do wydania będzie mieć też polska armia), to stara się dostosowywać koszty do zmniejszonych obrotów, m.in. poprzez redukcję zatrudnienia. Protektor chce też wejść na rynki, na których do tej pory nie był obecny. Startuje w przetargach na dostawy do jednego z krajów bałkańskich, na Bliskim Wschodzie czy w Ameryce Południowej.

Do LZPS zachęciła nas też dobra sytuacja techniczna waloru. Po 20-procentowej korekcie ostatniej fali wzrostowej kurs ustabilizował się i w czwartek poszedł dynamicznie w górę. Sygnały kupna wygenerowały też oscylatory, w tym najpopularniejszy — MACD. Jego trzy ostatnie wskazania były prawidłowe.

Niestety, dla nas, po sesji, w trakcie której podjęliśmy decyzję, spółka pochwaliła się nowym kontraktem z Agencją Mienia Wojskowego. Ze zleceniem z limitem 2,97 zł (obowiązuje także dziś) nie mieliśmy w piątek szans na kupno, choć naszym zdaniem rynek zareagował zbyt euforycznie na doniesienia z lubelskiej firmy. Wartość kontraktu (6 mln zł) to niespełna 4 proc. ubiegłorocznych przychodów spółki. Tymczasem kurs LZPS rósł nawet o 16 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Komitet Inwestycyjny

Polecane