Portfel PB znów bije rynek

Od początku roku wartość naszego portfela urosła o ponad 18 proc., dużo więcej niż WIG. Teraz kupujemy dwie nowe spółki.

Po słabszym 2012 r. nasze typy inwestycyjne w większości znów są trafione. Trochę pomaga nam rynek, ale trochę także dobra selekcja i unikanie największych spółek, które ze względu m.in. na niepewność związaną z przyszłością OFE odstawały od reszty stawki. Lepiej było postawić na małe i średnie spółki, bo ich indeksy rosły w znacznie szybszym tempie — mWIG40 od początku roku urósł o 23 proc., a sWIG80 o 25 proc. Grupujący najmniejsze firmy WIG-Plus zyskał 24 proc., a nieźle radziły sobie fundusze, inwestujące w tym segmencie.

Średni wynik funduszu MiŚ to 22 proc. Pokonanie wyniku zarządzających to następny cel Komitetu Inwestycyjnego PB, dlatego znów tasujemy w portfelu. Od lipcowej rewizji składu Portfel PB największe zyski dały nam papiery Asbisu (+22,8 proc.). Nieźle zarobić pozwoliły także Apator (+13,3 proc.) oraz Impexmetal (+12,6 proc.).

Straty przyniosły akcje Midasa (-7,2 proc.) i świeżo zakupione papiery Grupy Azoty (-3,9 proc.). Z zazdrością musieliśmy patrzeć na 38,6 proc. zwyżkę notowań Getin Holdingu, który w lipcu opuścił portfel (druga ze spółek, która z niego wypadła, Tauron, zyskał w tym czasie 7,2 proc.). Podjęte w lipcu pechowe decyzje to dla nas motywacja, by tym razem wybierać lepiej. Portfel opuszczą akcje Impexmetalu. Choć akcje przedstawiciela branży metalowej gościły w portfeluponad dwa lata, rzadko dawały nam powody do zadowolenia.

Jednym z głównych powodów trwającej w branży przeceny była systematycznie pogarszająca się koniunktura w będących największym rynkiem metali przemysłowych Chinach. Obawiamy się, że powietrze będzie nadal uchodziło z chińskiej bańki inwestycyjnej. Jeżeli tak się stanie, to negatywne tendencje w notowaniach spółki powrócą, a takie ryzyko sugeruje analiza techniczna wykresu.

Notowania dotarły do linii trwającego od 2007 r. trendu spadkowego (3,25 zł), wskazując na możliwość rozpoczęcia nowej fali spadków. Dlatego postanowiliśmy wykorzystać ostatnie odbicie notowań emitenta do zamknięcia pozycji ze zmniejszoną stratą. Składamy zlecenie sprzedaży akcji z limitem równym kursowi z wtorkowego zamknięcia.

W portfelu pojawią się dwie nowe spółki. Pierwsza z nich to producent wyrobów kosmetyczno-higienicznych Harper Hygienics. Obstawiamy, że to jeszcze nie koniec hossy spółki, której kluczowym atutem jest ekspozycja na szybko rosnące rynki Europy Wschodniej. Do zajęcia pozycji spróbujemy wykorzystać korektę, która sprowadziła kurs w pobliże linii wyznaczającej tempo zwyżek z ostatnich miesięcy. Składamy zlecenie kupna papierów za około 900 zł po cenie rynkowej na środowe otwarcie.

Druga z nowości to Quercus, towarzystwo funduszy założone przez Sebastiana Buczka. Spółka należy do branży finansowej, która powinna radzić sobie lepiej od rynku w okresie, kiedy motorem hossy stają się spółki cykliczne.

Aktywa pod zarządzaniem rosną w takim tempie, że towarzystwo było zmuszone zawiesić wpłaty do dwóch flagowych funduszy. Prezes Sebastian Buczek spodziewa się, że tegoroczny zysk będzie rekordowy. Wierzymy mu na słowo. Podobnie jak w przypadku Harpera, do zakupu papierów wykorzystamy korektę. Także tym razem składamy zlecenie kupna papierów za około 900 zł po cenie rynkowej na środowe otwarcie.

Portfel PB założyliśmy 3 kwietnia 2009 r. Na starcie mieliśmy 10 tys. zł. Trzyosobowy Komitet Inwestycyjny systematycznie decyduje o kupnie i sprzedaży akcji spółek z GPW. Akcję prowadzimy zgodnie ze znanym Komisji Nadzoru Finansowego regulaminem. Zastrzegamy, że kształt portfela i podjęte decyzje nie stanową żadnej rekomendacji inwestycyjnej. Zyski przeznaczamy na cele charytatywne. 

ŚLEDŹ NOTOWANIA PORTFELA ONLINE >>
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane