Portfele bogaczy: zdjęcia warte miliard

OSZ, Bloomberg
opublikowano: 30-06-2013, 06:00

Bloomberg Billionaires Index ogłosił w piątek, że do grona miliarderów dołączył twórca serwisu z fotografiami.

Jonathan Oringer, który założył popularny serwis Shutterstock umożliwiający kupno i sprzedaż fotografii, został pod koniec tygodnia pierwszym miliarderem z Krzemowej Alei - tak nazywana jest część Nowego Jorku, gdzie działają start-upy z branży internetu i nowych mediów.  

Jonathan Oringer na antenie programu agencji Bloomberg (źródło: Bloomberg)
Jonathan Oringer na antenie programu agencji Bloomberg (źródło: Bloomberg)
None
None

Oringer został miliarderem, bo akcje Shutterstock osiągnęły rekordowy poziom, a 39-latek posiada 55 proc. udziałów w firmie. Papiery portalu potroiły swoją wartość od momentu wejścia spółki na giełdę w październiku poprzedniego roku.  

Oringer opowiada o modelu biznesowym firmy

Shutterstock oferuje obecnie około 28 mln licencjonowanych ilustracji i materiałów wideo, które mogą kupować użytkownicy serwisu. Oringer założył firmę w 2003 r. i stratował z 30 tys. swoich własnych fotografii.  

Obecnie Shutterstock sprzedaje zdjęcia 750 tys. klientów ze 150 krajów świata. Fotki są wykorzystywane na stronach internetowych i w materiałach marketingowych. W zeszłym roku zysk firmy podskoczył o 117 proc. i osiągnął 47,5 mln USD. 

Najbogatsi ludzie świata (źródło: Bloomberg)

W czołówce listy światowych bogaczy Bloomberga doszło w ostatnim tygodniu do jednej zmiany - Amancio Ortega, który kontroluje koncern Inditex wyprzedził Ingvara Kamprada, twórcę sieci IKEA i awansował na czwarte miejsce najbogatszych ludzi świata. Na czele nadal Bill Gates przed Carlosem Slimem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: OSZ, Bloomberg

Polecane