Czytasz dzięki

Portret polskiego freelancera

opublikowano: 06-02-2018, 22:00

Roczne przychody osób realizujących projekty na zlecenie wynoszą średnio 67 tys. zł. Zbyt rzadko szukają one pracy za granicą — uważają eksperci.

Polacy realizują się w roli freelancerów — wynika z najnowszego raportu PayPala, który przebadał 300 osób pracujących bez etatu i wykonujących projekty na zlecenie. Połowa z nich ma mniej niż 30 lat, podczas kiedy przeciętny europejski freelancer skończył 43 lata. W Polsce aż 59 proc. osób wykonujących taki wolny zawód to mężczyźni. Badani pracują jako freelancerzy średnio od czterech lat.

Przy tym 16 proc. z nich zajmuje się projektami na zlecenie krócej niż rok, a 35 proc. robi to od trzech do pięciu lat. Jest także część osób (4 proc.), które freelancerami są dłużej niż 10 lat. Niektórzy pracują w ten sposób nawet 20 lat. Średnie roczne zarobki freelancerów wynoszą 67 tys. zł. Ale widełki zarobkowe są spore. Największy odsetek badanych (19 proc.) dostaje rocznie między 40 a 80 tys. zł, natomiast 17 proc.

— między 20 a 40 tys. zł. Jeden procent potrafi zarobić 320 tys. zł i więcej. Przy tym freelancerzy w ciągu roku mają średnio 17 klientów, dla których realizują przeciętnie 15 projektów. Badanie pokazuje także, że prawie połowa badanych (46 proc.) uważa swój biznes za stabilny, a 28 proc. mówi o jego wzroście. Przeważająca większość, bo aż 69 proc. badanych, oczekuje, że w przyszłości będzie mieć więcej zleceń. Tylko 8 proc. uważa, że pracy dla nich będzie mniej. Najwięcej freelancerów (12 proc.) zajmuje się wprowadzaniem danych i przeszukiwaniem internetu. W dalszej kolejności są copywriterzy, tłumacze, programiści, graficy i projektanci stron internetowych. Większość zleceń freelancerzy otrzymują z Polski — 55 proc. Wielu z nich wykonuje także pracę dla zagranicznych klientów. Nie szukają jednak daleko — głownie na terenie Unii Europejskiej.

— Ciężko pracujący polscy freelancerzy nie wykorzystują w pełni możliwości, które są na wyciągnięcie ręki. Mają wszystko, czego potrzeba, aby podbić rynki zagraniczne, ale na razie zarabiają głównie w Polsce — dwie trzecie ich zarobków pochodzi od lokalnych zleceniodawców. Liczba zamówień dla polskichfreelancerów zwiększyła się co prawda w 2017 r. o 31 proc., ale w innych krajach, bardziej otwartych na międzynarodowe zlecenia, ten wzrost był jeszcze większy — mówi Marcin Glogowski, dyrektor generalny PayPala w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Freelancerzy w swojej pracy cenią przede wszystkim możliwość bycia własnym szefem. Do takiej formy zarabiania pieniędzy zachęca ich również elastyczność, jeśli chodzi o miejsce i czas wykonywania zleceń, oraz perspektywa wyższych zarobków. Natomiast największe minusy pracy freelancera to nieregularne dochody, trudni klienci, duża konkurencja oraz problemy z utrzymaniem dyscypliny pracy.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy